K poslechu i ke zhlédnutí

Domů K poslechu i ke zhlédnutí


Zde vám nabízíme výběr pořadů reflektujících téma gender a věda, které nás v poslední době zaujaly. Přejeme příjemný poslech!


Jaké to je prožít dospívání, když nevíte, že máte autismus? A proč jsou dívky často špatně diagnostikované?

V minulosti převládal názor, že autismem trpí častěji chlapci než dívky. Podle Britské autistické společnosti je poměr stanovené diagnózy až 1 : 5. Novější výzkumy ale naznačují, že se může jednat i o špatnou diagnostiku. „Prostředky k diagnostikování poruch byly navržené na základě zkoumání chlapců,“ říká americká psychiatrička Noa Navot a dodává: „Dívky bez diagnózy nedostávají takovou péči, jakou si zaslouží. Další věc je, že vyrůstáte jako podivná, bláznivá dívka.“ Ženy s poruchou autistického spektra pak velmi často prožívají náročné dětství a stávají se obětí šikany. „Asi od 11 let jsem začala mít hodně silné sociální úzkosti a později i deprese. Vůbec jsem to neřešila a dusila to v sobě. Až v 18 letech jsem navštívila psychiatričku,“ říká Lucie Divá, které byl autismus diagnostikován až v 27 letech. Více v příspěvku pro Radio Wave.


„Ženský hlas a feminismus jsou důležitou součástí české tradice,“ říká politoložka Jitka Gelnarová

Před časem jsme přinesly zprávu o výstavě Vlastním hlasem, která do prosince letošního roku probíhá v Náprstkově muzeu v Praze. Expozice mapuje příběhy žen spojených s českým feministickým aktivismem od roku 1919 až do současnosti. Poslechněte si rozhovor s autorkou koncepce Jitkou Gelnarovou pro Radio Wave.


Teoretická fyzička Hedvika Kadlecová získala cenu L’Oréal-UNESCO pro ženy ve vědě

Zkoumání procesů v kvantovém vakuu zajistilo teoretické fyzičce Hedvice Kadlecové z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky cenu L’Oréal-UNESCO pro ženy ve vědě (FWIS). „Díky zkoumání částicových procesů ve vakuu můžeme otevřít okno do nové fyziky,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.


Úspěch Czechitas

Před deseti lety chodilo na informatiku na Masarykovu univerzitu méně než deset procent dívek, teď jich je mimo jiné i díky neziskové organizaci Czechitas 18 procent. „Informatika je báječný svět i pro holky. (…) Daří se nám oslovit až 4000 studentek ročně,“ pochvaluje si v interview pro MUNI TV zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová a dodává, že nejdůležitější je svět technologií pro dívky zbavit tabu a vytvořit příjemné prostředí, ve kterém se nebudou ostýchat klást dotazy.