„Mužské právo“ aneb jsou právní pravidla neutrální?

Domů „Mužské právo“ aneb jsou právní pravidla neutrální?


Zveme na další diskuzi pořádanou v rámci evropské Noci vědkyň a vědců! U příležitosti výročí vzniku Československé republiky a umožnění řádného studia žen na Právnické fakultě Univerzity Karlovy vás zveme na přednášku s ústavní soudkyní Kateřinou Šimáčkovou.


KDY: 5. října 2018 | 18.00-20.00

KDE: Leica Gallery | Školská 28, 110 00 Praha, Nové Město


Právní regulace vychází ze společenské reality a reflektuje ji, přitom ji zároveň spoluvytváří; může ji též měnit nebo konzervovat. Při tvorbě základů dnešního práva stála tradiční a ideologizující představa o roli ženy ve společnosti. Pravidla a stereotypy vytvořené v minulosti pak mohou spoluvytvářet nepříjemný krunýř pro svobodný život mnoha žen i mužů v současnosti. Diskutovat budeme o tom, jak dopadá právo na životy žen a mužů, zda je justice obsazena z pohledu genderu spravedlivě a zda ne/jsou ženy v právu diskriminovány.

Kateřina Šimáčková byla patnáct let advokátkou, poté soudkyní Nejvyššího správního soudu a nyní je soudkyní Ústavního soudu. Působila v Legislativní radě vlády a Výboru pro výběr soudců Soudu pro veřejnou službu Evropské unie. Je členkou vědecké rady právnické fakulty Karlovy univerzity v Praze, ad hoc soudkyní Evropského soudu pro lidská práva, náhradnicí členky Evropské komise pro demokracii prostřednictvím práva (tzv. Benátské komise) za Českou republiku a členkou zkušební komise pro justiční zkoušky. Svou publikační a pedagogickou činnost na katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně zaměřuje na problematiku základních práv a svobod.

Fotogalerie zde.

Videozáznam zde.