Prof. Gina Neff vystoupila v Praze

Domů Prof. Gina Neff vystoupila v Praze


Na pozvání NKC – gender a věda přijela 11. listopadu do Prahy prof. Gina Neff, vedoucí vědecká pracovnice a docentka na Oxfordském internetovém institutu a na katedře sociologie Oxfordské univerzity, která se specializuje na inovace, digitální transformaci průmyslových odvětví a způsob, jakým nové technologie ovlivňují práci. Její přednášky o genderu a umělé inteligenci, které se konaly na Faktultě stavební ČVUT a na Britské ambasádě, vyvolaly velký ohlas u médií i odborné veřejnosti. Debata na toto téma v českém veřejném prostoru chyběla, proto nás těší, že prof. Gina Neff  v rámci letošního Týdne vědy a techniky AV ČR toto téma otevřela. Rozhovor s prof. Ginou Neff již otiskly Lidovky.cz a iDNES.cz, reportáže přinesly Radio Wave a Český rozhlas Plus a během prosince vyjde rozhovor pro Deník N.

V pondělí 11. listopadu se konala přenáška na Fakultě stavební ČVUT. Tu uvedla Tereza Bartoníčková, zakladatelka a prezidentka Internetového institutu, která v minulosti u prof. Neff studovala. Prof. Gina Neff se ve své přednášce mj. zaměřila na možnosti diskriminace, které přináší zpracování velkých setů dat, na způsoby zobrazovaní a reprezentace umělé inteligence v médiích a filmu a poukázala na (nejen) genderové stereotypy, které se do tvorby umělé inteligence propisují – zatímco asistenční zařízení jsou obvykle designovány jako ženy (virtuální asistentky Siri, Alexa), systémy vyžadující expertní pohled (např. v oblasti bankovnictví) jsou obvykle reprezentovány jako muži.

„Pokud jde o vývoj těchto systémů, vidíme značnou koncentraci moci v rozvinutých zemích, které je vyvíjejí. Takže všechny tyto nástroje nakonec vyvíjí značně zúžená skupina lidí, používají je ale všichni. Víme, že pokud jde o vývoj AI, je genderová nevyváženost ještě větší, než v běžných odvětvích IT. Z toho vyplývá, že takto navržené systémy nemusí dobře fungovat v jiných zemích, společnostech atd.,“  řekla prof. Gina Neff v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Děkujeme skvělému publiku za podnětné dotazy a inspirativní diskusi.


Podívejte se na video záznam:



Fotogalerie 1


V úterý 12. listopadu se na britské ambasádě konala konference Ethics, Bias and Artificial Intelligence, kterou zahájil britský velvyslanec Nicholas Archer. Po přednášce prof. Giny Neff „Gender Bias in AI“ následovala panelová diskuse, které se spolu s prof. Neff zúčastnili Alžběta Krausová z Ústavu státu a práva AV ČR, v. v. i., zakladatel a generální ředitel společnosti Bulletproof AI Martin Rehák, Sara Boutall ze společnosti Neuron Soundware a Monika Mareková z Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice.



Fotogalerie 2

Foto: Tobiáš Jirous