Angela Saini: Jak se liší mozky mužů a žen

Domů Angela Saini: Jak se liší mozky mužů a žen


Existuje mužský a ženský mozek? Jsou muži inteligentnější než ženy, protože jejich mozek je většinou větší a těžší? Jsou od přírody systematičtí a ženy zas empatické? To jsou další z témat, kterými se zabývá britská novinářka  a populizátorka vědy Angela Saini ve své knize Od přírody podřadné.


„Samozřejmě že mozek muže vypadá mnohem spíše jako mozek ženy, než nakolik se kterýkoli z nich podobá mozku jakéhokoli jiného živočišného druhu,“ připouští Ruben Gur. Ale když odhlédneme od této podobnosti, je přesto přesvědčen, že se mezi nimi najde spousta rozdílů a že to může prozradit něco o tom, jak ženy přemýšlejí a jak se chovají. „Velikost mozku odpovídá velikosti těla, ale složení mozkové tkáně se u mužů a žen liší. Ženy mají větší podíl šedé hmoty muži mají více bílé hmoty.“

„Bílou hmotu potřebujete k provádění prostorových operací. Abyste si představili trojrozměrný objekt a dokázali ho v mysli otáčet různými směry, potřebujete hodně spojů mezi jednotlivými oblastmi,“ vysvětluje Ruben Gur. To je zjevně vlastnost mužského mozku.
U žen naopak Ruben Gur pozoroval propojení mezi „řečovými a analytickými“ a „prostorovými a intuitivními“ částmi mozku. „Myslím si, že ženy dokážou lépe zkombinovat své slovní představy s intuicí. Pokud jsou intuitivnější, dokážou lépe vyjádřit svou intuici, minimálně samy pro sebe,“ spekuluje poněkud neurčitě.

Rozdíly mezi mužským a ženským mozkem, jak vysvětluje Simon Baron-Cohen ve své knize, lze také pozorovat na různých typech koníčků, které si lidé vybírají.
„Lidé s mužskými mozky s oblibou tráví dlouhé hodiny spravováním auta nebo motorky, pilotováním malých letadel, plachtěním, pozorováním ptáků či vlaků, prováděním výpočtů, laděním zvukové techniky, hraním počítačových her či programováním, kutěním nebo fotografováním. Lidé se ženskými mozky zase raději zajdou na kávu nebo na večeři s přáteli, ochotně jim poradí s mezilidskými vztahy, pečují o druhé lidi nebo o domácí zvířata, případně pracují jako dobrovolníci na krizových linkách, kde naslouchají lidem v depresích, ve složitých situacích, v nouzi, nebo dokonce se sebevražednými sklony.“

Poněkud zvláštní seznam. Minimálně je typický pro anglickou střední třídu.

K jakému závěru dospěje Angela Saini? Dočtete se v knize Od přírody podřadné už koncem září. Angela Saini rovněž vystoupí na 5. konferenci o genderu a vědě, která se bude konat 30. října. Zaregistrovat se můžete už nyní.