Umělá inteligence a gender: Přednáška Giny Neff
Mají umělé inteligence gender? Je možné, že skrze ně reprodukujeme genderové stereotypy? A kolik žen se podílí na vytváření inteligentních systémů, které ovlivňují zdravotnictví, bezpečnostní složky či vzdělávání?
Těmto otázkám se bude věnovat ve své přednášce exkluzivní hostka NKC – gender a věda, profesorka Gina Neff, vedoucí vědecká pracovnice a docentka na Oxfordském internetovém institutu a na katedře sociologie Oxfordské univerzity, která se specializuje na inovace, digitální transformaci průmyslových odvětví a způsob, jakým nové technologie ovlivňují práci. Akce se koná v rámci Týdne vědy a techniky v pondělí 11. listopadu v 17.00 hodin na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Profesorka Gina Neff se zaměří na systémy umělé inteligence a ukáže příklady toho, jak se v těchto systémech projevují a reprodukují předsudky o ženách a jejich roli ve společnosti.
„Práci Giny Neff vnímám jako velice průkopnickou a zároveň naprosto nezbytnou k pochopení umělé inteligence v kontextu společnosti. Klademe velký důraz na úspěch umělé inteligence v řešení úkolů, nezamýšlíme se ovšem příliš nad tím, kdo k nim jak dospěl a na jakých principech a datech vše funguje. Pevně věřím, že právě proto je základem výzkum otevřený a za účasti co největší diverzity výzkumníků,“ říká Tereza Bartoníčková, zakladatelka a prezidentka Internetového institutu, která přednášku profesorky Neff uvede.
Gina Neff je autorkou tří knih a více než tří tuctů výzkumných článků o inovacích a důsledcích digitální transformace. V roce 2012 vydala knihu Venture Labor: Work and the Burden of Risk in Innovative Industries, která získala cenu Americké sociologické asociace komunikační a informační technologie za nejlepší knihu roku 2013. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce bez tlumočení. FB Event naleznete zde.