Sabine Oertelt-Prigione na webináři ukázala, proč je genderová dimenze nezbytná v oblasti zdravotnického výzkumu

Domů Akce Sabine Oertelt-Prigione na webináři ukázala, proč je genderová dimenze nezbytná v oblasti zdravotnického výzkumu


NKC – gender a věda uspořádalo dne 26. 11. 2024 webinář s názvem The role of sex and gender in (bio)medical research, který vedla výzkumnice Sabine Oertelt-Prigione. Webinář se zaměřil na genderovou dimenzi biomedicínského výzkumu. Akce je součástí vzdělávacích aktivit NKC zaměřených na genderovou dimenzi ve výzkumu, které jsou určeny pro českou vědeckou komunitu.

Sabine Oertelt-Prigione účastnictvo provedla základními aspekty genderové dimenze v (bio)medicínském výzkumu. Zaměřila se na současnou situaci včetně historického vývoje, ale také na trendy, kam se genderová dimenze ubírá. Zdůraznila negativní dopady opomenutí genderové dimenze mimo jiné v podobě nižší reprodukovatelnosti, nezohlednění role hormonů, pozdější diagnózy, ale i algoritmického zkreslení při využití v digitální medicíně.

Poukázala také na nutnost vnímat pohlaví a gender jako propojené a vzájemně se ovlivňující kategorie. Biologické faktory souvisí s pohlavím a sociální faktory s genderem. Pro operacionalizaci se s nimi dá pracovat skrze konceptuální rozlišení na 3 podkategorie, v případě pohlaví se jedná o geny, gonády a genitálie. V případě genderu o identitu, role a vztahy. Oddělení pohlaví a genderu je však často nejen nežádoucí, ale dokonce nemožné. Jednou z možností řešení ve výzkumu jsou právě různé formy operacionalizace pohlaví a genderu. Oertelt-Prigione tak představila například tzv. “two steps approach”, kdy získáváme jak údaje o pohlaví přiřazené při narození, tak o genderové identitě, přičemž v závislosti na výzkumné otázce s nimi náležitě pracujeme.

Kromě genderové dimenze mluvila Oertelt-Prigione také o genderové nevyváženosti. Ta do medicínského výzkumu vstupuje na mnoha úrovních, od výběru tématu nebo oboru dané*ho výzkumnice*íka, rozdělení financí, složení týmů až po problémy, které vznikají při nerovnoměrném zastoupení mužů a žen v klinickém výzkumu.

Podle Oertelt-Prigione je zohlednění genderové dimenze v medicínském výzkumu absolutně zásadní a nezbytné pro excelentní vědu. Pomáhá nám nejen zlepšit vědeckou kvalitu, ale také společenský význam výzkumu. Apelovala tak na účastnice a účastníky, aby se genderovou dimenzí zabývaly*i a precizně metodologicky ošetřily*i jak kategorii pohlaví, tak kategorii genderu i jejich vzájemné průniky.