- Genderová dimenze
Proč jedna velikost nestačí?
V letech 1997 až 2000 bylo z amerického farmaceutického trhu kvůli život ohrožujícím účinkům staženo deset léků. Osm z nich představovalo větší zdravotní rizika pro ženy než pro muže. V technickém výzkumu označení menších osob (mnoha žen ale i mnoha mužů) jako „atypických“ řidičů vedlo k jejich vyšší úmrtnosti při automobilových nehodách.
Výzkum, vývoj a inovace, které neberou v úvahu různorodost jejich uživatelek a uživatelů, přináší chybné výsledky. Ty s sebou mohou přinést velké finanční ztráty, promarněné obchodní příležitosti, ale především ohrožení lidského života a zdraví. Je proto zcela zásadní do výzkumu začleňovat aspekt genderu, rasy či věku, neboť jen takový výzkum tvoří excelenci ve vědě, politikách i veškeré praxi.
Cílem kampaně „Jedna velikost nestačí“ je ukázat, že výzkum, vývoj a inovace nemohou být nadále vytvářeny pro „univerzálního člověka,“ kterým byl a v mnoha případech stále je zástupce mužského pohlaví a europoidní rasy. Takový přístup vede k výsledkům bádání, z kterých má prospěch jen část populace, přičemž zbytek jím může být uživatelky znevýhodněn, ale i zdravotně ohrožen.
Kde jedna velikost nestačí?
Doprava & urbanismus
Ženy a muži využívají veřejný prostor rozdílně. Překonávají v něm různé vzdálenosti různými dopravními prostředky s různou frekvencí. Proto od něj potřebují jiné věci. Nezohlednění odlišných nároků na veřejný prostor i dopravu ale vedlo k vývoji měst a veřejné dopravy, které jsou pro matky a otce, starší lidi či handicapované méně využitelné, přínosné i bezpečné.
IKT & robotika
Informační, komunikační a robotické technologie se staly nedílnou součástí dnešní společnosti. Jejich vývoj, využití a přístup k nim ale určují stávající mocenské vztahy a genderové normy. I kvůli nim IKT často nezohledňují „digitální propasti“ mezi ženami a muži, starými a mladými, handicapovanými a zdravými, a nereflektují jejich rozdílné potřeby. Přispívají tak k diskriminaci a posilování nerovností ve společnosti.
Lékařské vědy
Každá buňka v lidském těle má své pohlaví. Ženy a muži se tak liší na buněčné úrovni, a proto na ně onemocnění, léčba i léky mohou působit odlišně. V lékařské kultuře ale stále existuje domněnka neutrality pohlaví, kvůli které je mnohdy určení rizikových faktorů, příčin onemocnění, klinických projevů nebo různých léčebných postupů pro ženy a muže méně efektivní, přínosné a bezpečné.
Technologie
Rozmanitost v týmu není jen otázkou etiky, ale především inovačního a ekonomického potenciálu firmy. Navzdory tomu je ze všech STEM oborů technologický průmysl jedinou oblastí, ve které se genderová a rasová diverzita dlouhodobě nelepší. Stejnorodé tech-týmy tak nadále vyvíjejí řešení, která přehlíží společenské i biologické odlišnosti jednotlivých skupin obyvatelstva, a selhávají v naplnění jejich potřeb.
Společenské & humanitní vědy
Předmětem veškerého zájmu sociálních a humanitních věd jsou lidské životy. Ty jsou formovány odlišně v závislosti na kulturních, socio-ekonomických i historických faktorech. Ačkoliv žádná jiná disciplína tyto faktory nezohledňuje tak často a široce jako právě společenský a humanitní výzkum, i v něm se nadále objevují nevědomé předsudky či chyby v interpretaci dat, jež negativně ovlivňují část populace.
Zemědělství
Celosvětově v zemědělství pracuje jedna miliarda lidí. Jeho páteří, a to zejména v rozvojových zemích, jsou ženy, které obstarávají výživu rodin i komunit, jejichž přežití tak na ženách závisí. Přesto ve srovnání s muži vlastní jen zlomek půdy a kapitálu, čímž se dále omezuje jejich přístup k rozhodování, zdrojům, zemědělským technologiím i trhům. V důsledku jsou ženy a ti, o něž pečují, mnohem více ohroženi chudobou, podvýživou i klimatickými změnami.
Životní prostředí
Změna klimatu, přírodní katastrofy a ztráta biodiverzity jsou považovány za hlavní environmentální problémy současnosti i budoucna. Každý z nich poškozuje Zemi, ale také lidské životy, a to zejména těch nejchudších. Ty celosvětově ze 70 % tvoří ženy, které jsou tak podstatně hůře zasaženy výkyvy počasí, nedostatkem čisté vody a potravin. Navzdory těmto důležitým vazbám se role genderu při tvorbě politik v oblasti životního prostředí zvažuje velmi málo.