
O CENĚ MILADY PAULOVÉ
Cena Milady Paulové byla ustavena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) v roce 2009 a je každoročně udílena ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i.
Smyslem udílení Ceny je veřejně a také formou finančního daru ocenit vědeckou práci významných českých badatelek, podpořit ženy ve vědě a inspirovat začínající vědkyně nebo studující, které vědeckou dráhu zvažují. Cena je určena významným vědeckým osobnostem za jejich přínos rozvoji oboru, včetně pedagogické činnosti, vedení diplomových a disertačních prací, ale také za spolupráci s občanskými organizacemi nebo průmyslovou sférou. Cena je každý rok udělována v jiném oboru a nese jméno ženy, která se stala první profesorkou u nás.
O udělení Ceny Milady Paulové rozhoduje a Cenu (včetně finanční odměny) uděluje ministr/yně školství, mládeže a tělovýchovy. NKC – gender a věda zajišťuje organizaci a administraci nominačního a hodnotícího procesu. Kritéria hodnocení stanovuje MŠMT, které rovněž nominuje členy poroty. Pravidla a statut Ceny naleznete na webu MŠMT, kontaktní osobou v případě jakýchkoliv dotazů je RNDr. Alena Blažková, CSc.
LETOŠNÍ ROČNÍK

V roce 2020 uběhlo 100 let od založení první české fakulty elektrotechniky. Ta se dnes jako obor zabývá řadou disciplín, bez kterých by byl náš každodenní život nemyslitelný. Ceny Milady Paulové proto mělo upozornit na důležitost elektrotechniky pro společnost.
Nominace: prof. Ing. Zdeňka Benešová, CSc. (FEL ZČU), prof. Ing. Eva Gescheidtová, CSc. (FEKT VUT), prof. Ing. Dagmar Juchelková, Ph.D. (FEI VŠB-TUO), Ing. Ilona Müllerová, DrSc. (ÚPT AV ČR). Medailonky nominovaných zde.
Porota: Ing. Ladislava Černá, Ph.D. (FEL ČVUT), prof. PhDr. Marcela Efmertová, CSc. (FEL ČVUT), doc. Ing. Jiří Hammerbauer, Ph.D. (FEL ZČU), doc. Ing. Milan Kolář, CSc. (FM TUL), Mgr. Bc. Veronika Macková (MŠMT), Ing. Zdeněk Němec, Ph.D. (FEI UPCE), prof. Mgr. Petr Páta, Ph.D. (FEL ČVUT), Ing. Jiří Plešek, CSc. (ÚT AV ČR), doc. Mgr. Lenka Zajíčková, Ph.D. (CEITEC).
Předsedou komise byl zvolen prof. Mgr. Petr Páta, Ph.D.
PŘEDCHOZÍ ROČNÍKY

Organizace spojených národů (OSN) vyhlásila rok 2019 Rokem domorodých jazyků (Year of Indigenous Languages) – Cena Milady Paulové na tuto iniciativu reagovala s cílem upozornit na důležitost jazykovědních disciplín pro společnost.
Nominace: Marie Čechová (PedF UJEP a PedF ZČU), Libuše Dušková (FF UK), Hana Gladkova (FF UK), Jana Hoffmannová (ÚJČ AV ČR), Jana Nechutová (FF MU), Lucie Saicová Římalová (FF UK), Libuše Spáčilová (FF UPOL), Ludmila Stěpanova (FF UPOL), Jana Svobodová (PedF OU), Zdeňka Švarcová (FF UK a FF UPOL), Ludmila Urbanová (FF MU), Lenka Vaňková (FF OU), Jana Valdrová (LFU Innsbruck). Medailonky nominovaných zde.
Porota: Robert Adam (FF UK), Helena Březinová (FF UK), Petr Čermák (FF UK), Veronika Fajmonová (MŠMT), Petra Huschová (FF UPCE), Barbora Klimtová (nakl. Paseka), Petr Kos (FF JU), Michaela Lišková (ÚJČ AV ČR), Ondřej Šefčík (FF MU).

Letošní Cena Milady Paulové měla za cíl ocenit a poukázat na práci vědkyň v oblasti věd o vzdělávání a výchově, jejichž výsledky mají velký význam a dopad na jedince i celou společnost. Jejich působení zahrnuje vzdělávání dětí, mládeže a dospělých a také vzdělávání v období stáří.
Nominovány byly a nominační kritéria splnily: Věra Höppnerová (PedF ZČU), Milada Rabušicová (FF MUNI), Vladimíra Spilková (FF UPCE), Iva Stuchlíková (PedF JČU), Valérie Tóthová (ZdrF JČU), Marie Vítková (FVP SLUO), Eliška Walterová (PedF UK), Adriana Wiegerová (FHS UTB), Radka Wildová (PedF UK). Medailonky nominovaných zde.

Klinická medicína byla v roce 2017 vybraná pro svůj hluboký význam a dopad na zdraví jednotlivců a celé naší společnosti. V roce 2017 také uplynulo 120 let od doby, kdy česká lékařská fakulta umožnila navštěvovat přednášky své budoucí první absolventce Anně Hozákové (1875–1940) a dovršilo se 70. výročí udělení Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu, kterou získala jako první žena pražská rodačka Gerty Cori (1896–1957).
Nominace: Jiřina Bartůňková (2. LF UK), Jitka Čejková (ÚEM AV ČR), Daniela Fischerová (1 LF UK), Hana Hrstková (LF MU), Libuše Kolářová (1. LF UK), Kyra Michalová (1. LF UK), Daniela Pelclová (1. LF UK), Terezie Pelikánová (IKEM), Dagmar Pospíšilová (LF UPOL), Marie Staňková (1. LF UK), Věra Vávrová (2. LF UK). Medailonky nominovaných zde.
Porota: Eva Brichtová (LF MU), Eva Froňková (2. LF UK), Lucie Bankovská Motlová (3. LF UK), Ondřej Volný (LF MU), Patricie Popelková (LF OSU), Pavel Boštík (FVZ UO), Ivan Wilhelm (MŠMT).

Rok 2016 byl Valným shromážděním OSN vyhlášen za Mezinárodní rok luštěnin s cílem zviditelnit pozitivní přínos těchto zemědělských plodin. V roce 2016 tomu bylo navíc 95 let, kdy v zemědělských vědách absolvovaly na české univerzitě první ženy: Marie Kuklová a Anna Horynová (s vyznamenáním) a také dvě studentky z Jugoslávie (Ljerka Filipovičová a Jelica Radosavljevicová).
Nominace: Ludmila Ohnoutková (UPOL), Jana Podhrázská (VÚMOP / MENDELU), Jana Řepková (MU), Zdeňka Svobodová (VFU Brno), Jiřina Száková (ČZU v Praze). Medailonky nominovaných zde.
Porota: Jaroslava Domkářová (VÚB Havlíčkův Brod; předsedkyně poroty), Eva Matalová (ÚŽFG AV ČR), Vilém Podrázský (FLD ČZU v Praze), Hana Štěpánová (VÚVeL), Vladimír Večerek (FVHE VFU Brno), Ivan Wilhelm (MŠMT)

Letošní ročník připomíná vynikající práci americké astronomky Cecilie Payne-Gaposchkin a české fyzičky Adély Kochanovské.
Nominace: Pavla Čapková (PřF UJEP), Milada Glogarová (FZÚ AV ČR), Helena Jelínková (FJFI ČVUT v Praze), Ilona Müllerová (ÚPT AV ČR), Jana Šafránková (MFF UK), Marie Urbanová (FCHI VŠCHT), Alice Valkárová (MFF UK). Medailonky nominovaných zde.

V roce 2014 byla CMP udělena v oblasti stavebního inženýrství a architektury s cílem upozornit na výročí 100 let od doby, kdy ke studiu nastoupila první absolventka architektury Milada Pavlíková, podpořit rostoucí zájem veřejnosti o témata spojená s vytvářením a kultivací veřejného prostoru, jeho proměnami a stavebními zásahy člověka do něj, a motivovat dívky ke studiu technických oborů.
Nominace: Milena Císlerová (FSv ČVUT v Praze), Alena Kohoutková (FSv ČVUT v Praze), Darja Kubečková (FAST VŠB–TUO), Pavla Rovnaníková (FAST VUT v Brně), Hana Urbášková (FA VUT v Brně). Medailonky nominovaných zde.
Porota: Rostislav Drochytka (FAST VUT v Brně; předseda poroty), Jana Kaštánková (ČKA), Iveta Merunková (FAPPZ ČZU v Praze), Martin Pospíšil (FA ČVUT v Praze), Renata Zdařilová (ČSSI / FAST VŠB–TUO), Pavlína Janová (MŠMT)

V roce 2013 byla CMP udělena v oblasti farmakologie a toxikologie u příležitostí stého výročí od narození nestorky světové a československé farmakologie profesorky Heleny Raškové.
Nominace: Věra Klenerová (1. LF UK), Hana Kubová (FGÚ AV ČR), Lenka Maletínská (ÚOCHB AV ČR), Marie Stiborová (PřF UK), Alexandra Šulcová (CEITEC), Jitka Ulrichová (LF UPOL). Medailonky nominovaných zde.

V roce 2012 byla CMP udělena v historických vědách s odkazem na pedagogicko-výzkumné působení historičky a byzantoložky prof. Paulové, první profesorky na české univerzitě.
Nominace: Zdeňka Hledíková (FF UK), Libuše Hrabová (FF UPOL), Kateřina Charvátová (PedF UK), Jiřina Langhammerová (NM), Milena Lenderová (FF UPa), Lydia Petráňová (EÚ AV ČR), Eva Stehlíková (FF UK / FF MUNI), Soňa Štrbáňová (ÚSD AV ČR), Natalie Venclová (ARÚ AV ČR). Medailonky nominovaných zde.

V tomto roce byla CMP s odvoláním na iniciativu OSN, která vyhlásila rok 2011 rokem chemie, udělena v oboru chemie s cílem podtrhnout důležitost tohoto oboru pro společnost a ochranu životního prostředí.
Nominace: Pavla Čapková (VŠB–TUO), Kateřina Demnerová (VŠCHT), Pavla Rovnaníková (FAST VUT v Brně), Marie Stiborová (PřF UK), Miroslava Trchová (ÚMCH AV ČR), Jitka Ulrichová (LF UPOL), Irena Valterová (ÚOCHB AV ČR), Věra Vrtílková (ÚJP Praha). Medailonky nominovaných zde.

Ekonomie je již přes dvě století klíčovou vědou, která silně ovlivňuje fungování společností, naše vztahování se k realitě i naše hodnoty. Poslední tři roky silně vstupuje do našich životů v souvislosti s globální hospodářskou krizí. Hovoří se o nutnosti regulovat bankovní sektor a zvýšit dohled na investiční produkty. Objevují se analýzy negativních dopadů chování finančních institucí na ekonomiku jako celek a tím na životy občanů a občanek. Tradiční tržní představa ekonomiky se ukazuje jako neudržitelná v různých společenských oblastech a vyvíjí se nové indikátory ekonomické udržitelnosti založené na odpovědnosti vůči lidem a životnímu prostředí.
Nominace: Lenka Adamcová (MUP), Jaroslava Durčáková (FFÚ VŠE), Magdalena Hunčová (FSE UJEP), Drahomíra Pavelková (FaME UTB), Márie Režňáková (FP VUT v Brně), Růžena Vintrová (VŠEM). . Medailonky nominovaných zde.

Volba této vědní oblasti byla daná jejím mezioborovým charakterem, absencí genderových konotací dělení věd na tvrdé a měkké vědy a vysokým politickým i společenským významem, který této doméně přiznává mimo jiné také Národní politika výzkumu, vývoje a inovací pro roky 2009–2013.
Nominace: Květuše Jirátová (ÚCHP AV ČR), Hana Librová (FSS MU), Milena Rychnovská (UPOL), Věra Straškrabová (HBÚ AV ČR), Eva Syková (IEM AV ČR), Zdeňka Svobodová (FVHE VFU Brno), Jaroslava Vráblíková (FŽP UJEP), Blanka Wichterlová. Medailonky nominovaných zde.