Školicí modul
NKC – gender a věda připravilo e-learningový kurz se zaměřením na genderovou rovnost v instituci. Jedná se o veřejně dostupné vzdělávání pro zájemkyně a zájemce z řad vysokých škol a vědecko-výzkumných organizací v České republice. Do kurzu zveme všechny zájemce a zájemkyně o téma genderové rovnosti ve vědě a výzkumu. Věříme, že tento kurz bude užitečný pro všechny, kteří chtějí pracovat na férovějších podmínkách vě vědě.
První stupeň kurzu
Kurz I: Genderová rovnost v instituci a plány genderové rovnosti cílí zejména na osoby pověřené řízením lidských zdrojů, které mají na starost agendu genderové rovnosti a tvorbu plánu genderové rovnosti v souvislosti s požadavky Horizontu Evropa. Kurz je vhodný také pro zájemce a zájemkyně z řad managementu, absolvovat ho však může kdokoliv , kdo se chce dozvědět více o genderové rovnosti v instituci.
Každý modul se skládá z videoprezentace a písemného podkladu, které jsou k dispozici ke stažení. Písemný podklad doplňuje a rozšiřuje informace obsažené ve videoprezentaci, nabízí také další zdroje a odkazy. Výstupem každého modulu a zároveň předpokladem pro absolvování kurzu (přechodu na další modul) je správné vyplnění krátkého testu, který se skládá ze tří otázek.
Kurz I. obsahuje šest modulů a pokrývá tato témata:
- Politiky rovnosti se zaměřením na výzkum a inovace
- Situace v české vědě a vysokém školství
- Gender v Horizontu Evropa
- Základní koncepty a pojmy
- Plán genderové rovnosti
- Tematické oblasti plánu genderové rovnosti
Na konci celého kurzu, tedy po seznámení se s obsahem všech šesti modulů, následuje test, který je třeba absolvovat pro získání certifikátu. Minimální úspěšnost pro složení výstupního testu je 80 % a je možné jej absolvovat třikrát.
Druhý stupeň kurzu
Kurz II: Genderová rovnost v instituci je k dispozici ve dvou variatách, a to jako ucelený kurz a také jako e-školení. Každá z těchto variant má svůj specifický účel.
Kurz i e-školení obsahují šest modulů:
- Rámcový program Horizont Evropa
- Genderový audit v instituci
- Standardy kvality pro budování vnitřních kapacit
- Tematické oblasti plánu genderové rovnosti: slaďování osobního a pracovního života
- Tematické oblasti plánu genderové rovnosti: genderová dimenze v obsahu výzkumu
- Tematické oblasti plánu genderové rovnosti: sexuální obtěžování a genderově podmíněné násilí
Kurz II
Je vhodný především pro osoby z vedení institucí, pro osoby, které mají na starosti řízení lidských zdrojů, a pro osoby, které jsou pověřeny agendou genderové rovnosti a vytvořením plánu genderové rovnosti.
Absolvování Kurzu II. obnáší splnění všech povinných aktivit u všech šesti modulů, včetně úspěšného složení závěrečného testu. Tato varianta zahrnuje i získání certifikátu o absolvování. Podmínkou pro přihlášení do tohoto kurzu je absolvování předchozího kurzu (KURZ I: Genderová rovnost v instituci).
Kurz začíná úvodní video-prezentací, která seznámí účastnice a účastníky s obsahem kurzu, jeho strukturou a podmínkami pro získání certifikátu. Každý modul se skládá z několika kratších video-prezentací a souboru ke stažení ve formátu pdf, který je rozšířením poznatků a látky z video prezentace a je opatřen informacemi, zdroji a odkazy. Pro další studium a doplnění jsou k dispozici ke staženídalší materiály v českém i anglickém jazyce .
Výstupem každého modulu a zároveň předpokladem pro pokračování v kurzu (přechodu na další modul) je správné vyplnění krátkého testu, který se skládá ze tří otázek. Na konci celého kurzu, tedy po seznámení se s obsahem všech šesti modulů, je k získání certifikátu třeba absolvovat závěrečný test s alespoň 80% úspěšností. Test lze absolvovat maximálně třikrát. Každý z modulů lze absolvovat i samostatně jako e-školení, v tomto případě ale certifikát vystaven nebude.
Třetí stupeň kurzu
Kurz III: Procesní požadavky plánu genderové rovnosti v kontextu požadavků programu Horizont Evropa je e-learningovým, veřejně dostupným vzděláváním pro zájemkyně a zájemce z vysokých škol a výzkumných organizací v České republice. Je vhodný především pro osoby, které jsou pověřeny agendou genderové rovnosti a implementací plánu genderové rovnosti.
Kurz III se od předchozích kurzů (Kurzu I a Kurzu II) liší tím, že obsahuje jen jeden modul, a také tím, že účast v něm není podmíněna absolvováním Kurzu I. a II.
Kurz zahrnuje všechny čtyři požadavky plánu genderové rovnosti:
- Požadavek zveřejnění dokumentu
- Požadavek alokace lidských a finančních zdrojů
- Požadavek sběru dat na základě pohlaví/genderu
Kurz je pojatý jako modul v podobě interaktivní prezentace a souboru ke stažení, který je rozšířením poznatků a látky, a je opatřen informacemi, zdroji a odkazy k dalšímu studiu a inspiraci. Předpokladem v postupu v Kurzu III je správné zodpovězení čtyř kontrolních otázek během prezentace, vždy na konci ucelené kapitoly.
Kurz III je věnovaný všem čtyřem procesním požadavkům plánu genderové rovnosti. Jeho obsah vychází z metodiky Evropské komise vytvořené za účelem pilotních kontrol (compliance checks) plánů genderové rovnosti, jež se uskutečnily na konci roku 2023. Cílem Kurzu III je provést jeho účastnice a účastníky úskalími požadavků Evropské komise na plán genderové rovnosti a upevnit jistotu v postupu při jeho designu.
Na konci celého kurzu je k získání certifikátu třeba absolvovat výstupní test s alespoň 80% úspěšností. Test lze opakovat maximálně třikrát. V případě nesplnění podmínek testu budete muset celý kurz absolvovat znovu.
Požadavek školicího plánu zaměřeného na zvyšování povědomí o rovnosti žen a mužů a nevědomých genderových předsudcích.
Mini-kurzy online
V rámci našich podpůrných aktivit jsme připravily nový formát na naší e-learningové platformě Moodle: online mini-kurzy. Na rozdíl od kurzů, které slouží ke komplexnímu porozumění plánů genderové rovnosti a jejichž cílem je celkový přehled, se mini-kurzy věnují konkrétním tématům z oblasti implementace plánu genderové rovnosti a jeho jednotlivých částí. Kromě toho mohou mini-kurzy využít osoby, které se primárně nezabývají agendou genderové rovnosti, ale potřebují získat základní znalost v dané oblasti. Po absolvování mini-kurzu je udělen odznak.
- Monitoring a evaluace plánů genderové rovnosti
První mini-kurz, který jsme pro vás připravily, se věnuje monitoringu a evaluaci plánů genderové rovnosti. V kurzu detailněji představujeme jednak cíle monitoringu a evaluace, základní koncepty, se kterými oblast monitoringu a evaluace pracuje, ale také příručku Jak na monitoring a evaluaci plánů genderové rovnosti a konkrétní nástroj pro monitoring a evaluaci, který můžete využít ve vaší instituci.
- Mini-kurz Intervence aktivních přihlížejících
Tento mini-kurz má za cíl vzdělávat členy a členky instituce, zaměstnané a studující osoby v oblasti genderově podmíněného násilí a poskytnout potřebné dovednosti k rozpoznání přiměřeného a bezpečného zásahu v rizikových a nevhodných situacích.
- Mini-kurz Katalyzátory změny
Mini-kurz Katalyzátory změny jako nástroj analýzy institucionální změny slouží k seznámení se s modelem katalyzátorů změn. Ten byl navržen specificky pro účely výzkumných organizací a vysokých škol, které usilují o genderovou rovnost zejména prostřednictvím plánů genderové rovnosti. Cílem modelu katalyzátorů změn je pomoci institucím mapovat postup institucionalizace v klíčových oblastech institucionální změny v oblasti genderové rovnosti.
Nový mini-kurz vysvětlí, jak model vznikl a k čemu slouží, z jakých konceptů vychází a jak jej používat jako nástroj k hodnocení institucionálních změn v oblasti genderové rovnosti ve vybrané instituci: výzkumné organizaci či vysoké škole.
Zápis do mini-kurzu Katalyzátorů změn
Do mini-kurzů se lze přihlásit po předchozí domluvě s Kristýnou Čanigovou (kristyna.canigova(at)soc.cas.cz). Pokud už jste u nás absolvovali*y e-learning, do mini-kurzů se můžete přihlásit zde.
E-školení (bez certifikátu)
Není podmíněno žádnými vstupními povinnostmi, není třeba absolvovat všech šest modulů a není ukončeno závěrečným testem. Tato varianta nezahrnuje získání certifikátu. Školení je vhodné jak pro osoby z vedení institucí, pro osoby, které jsou pověřeny agendou genderové rovnosti a vytvořením plánu genderové rovnosti, tak pro budování vnitřních kapacit v instituci.
Každý modul se skládá z několika kratších video prezentací a souboru ke stažení ve formátu PDF, který je rozšířením poznatků a látky z video prezentace, a je opatřen informacemi, zdroji a odkazy. Pro další studium a doplnění jsou k dispozici ke stažení další materiály v českém i anglickém jazyce.
Na e-školení se lze přihlásit po předchozí domluvě s Kristýnou Čanigovou (kristyna.canigova(at)soc.cas.cz).