Jak dělat studentský aktivismus a neumřít?

Domů Akce Jak dělat studentský aktivismus a neumřít?


Sebevzdělávací seminář pro aktivisty*ky zabývající se genderově podmíněným násilím na univerzitách

Kdy: středa 22. 3. 2023 od 10:00 do 16:30
Kde:
Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, 110 00 Nové Město), budova 1B

Registrace: zde

Genderově podmíněné násilí představuje pro aktivistické skupiny, které se tématem zabývají, velmi náročné a citlivé téma. V řešení tohoto závažného problému vnímáme aktivity studentských spolků jako klíčové. Bohužel se ukazuje, že spolky v případě potírání genderově podmíněného násilí a dalších forem nepřijatelného chování často suplují roli instituce. Proto jsme se společně s Iniciativou Nahlas rozhodli uspořádat sebevzdělávací seminář pro další univerzitní spolky a iniciativy. Neděláme to proto, aby se jejich členové a členky stali odborníky*cemi v dané oblasti, ale proto, aby byli v tom co dělají v bezpečí, ať už po právní nebo psychické stránce, a to jak pro druhé, tak také pro sebe.

Na základě ankety mezi studentskými spolky a kolektivy jsme si definovaly*i prioritní témata, kterým bychom se chtěly*i věnovat a společně s Nahlas jsme oslovili*y 3 odbornice*íky. Šárka Homfray se bude věnovat právním aspektům genderově podmíněného násilí na univerzitách, Bronislav Farkač připraví workshop o udržitelném aktivismu, který bude reagovat přímo na potřeby skupiny, a Adéla Bartušková z proFEM nás připraví na to, jak komunikovat s obětí a traumatizovanou osobou.

K účasti zveme jak členy*ky univerzitních kolektivů, které se genderově podmíněným násilím zabývají, tak neformální skupiny a jednotlivce, které a kteří téma řeší např. v rámci angažmá v akademickém senátu, nebo teprve hledají způsob, jak jej otevřít. Kapacita workshopu je omezená na 25 osob, proto bychom vás rádi poprosili o co nejdřívější registraci, ať víme, s kým počítat. Zároveň vás prosíme, abyste nám dali*y vědět na [email protected], pokud byste si účast rozmysleli*y.

Program:

1. blok: 10:00 — 11:30

Šárka Homfray: Právní aspekty Genderově podmíněného násilí

Genderově podmíněné násilí je z právního pohledu komplikovaný fenomén. Ve vysokoškolském prostředí zde přistupuje i dvojí charakter vysoké školy jako vzdělávací instituce a zaměstnavatele. V příspěvku si představíme publikaci, kterou Šárka Homfray na toto téma připravila pro NKC – Gender a věda. Zabývat se budeme nejen charakteristikou genderově podmíněného násilí, ale zejména právními nástroji, které mají vysoké školy k dispozici pro jeho prevenci a řešení.

přestávka: 11:30 — 11:45

2. blok: 11:45 — 13:45

Bronislav Farkač: Jak dělat aktivismus udržitelně

Workshop se zaměří na téma udržitelného aktivismu a prevence vyhoření v aktivistickém prostředí. Účastníci a účastnice budou moci v rámci workshopu společně blíže prozkoumat a reflektovat osobní péči (self-care), kolektivní péči a vnitřní procesy v aktivistických skupinách, které tvoří důležité faktory přispívající k udržitelnosti zapojení. Cílem je, aby aktivisté a aktivistky mohli lépe využívat a obnovovat svoji energii a další zdroje, a aby se cítili příjemně ve svých aktivistických kolektivech. Zaměření workshopu vychází z perspektivy psychologie sociálních hnutí a ze zkušeností a vzdělávacích programů aktivistických kolektivů.

přestávka na oběd: 13:45 — 14:30

3. blok: 14:30 — 16:30

Adéla Bartušková: Komunikace s obětí a traumatizovanou osobou

Přednáška bude věnována stručnému vymezení pojmu sexuální násilí a jeho typům. Zaměříme se na dopady sexuálního násilí a na nejčastější mýty, se kterými se v kontextu se sexuálním násilím stále běžně setkáváme. V druhé části přednášky se budeme věnovat tomu, jak s obětí sexuálního násilí komunikovat a čeho se vyvarovat.

Medailonky vystupujících

Mgr. Šárka Homfray

Šárka Homfray po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy téměř 10 let působila na Ministerstvu dopravy převážně při tvorbě a projednávání legislativy. Od roku 2017 pracuje jako právnička Odborového svazu státních orgánů a organizací, kde se věnuje zejména právnímu poradenství v oblasti státní služby a pracovního práva, kolektivního vyjednávání a platového odměňování. Je místopředsedkyní Výboru ČMKOS pro rovné příležitosti žen a mužů a členkou Women´s Committee Evropské odborové konfederace (ETUC). Je autorkou mnoha popularizačních textů a komentářů i odborných právnických článků. V roce 2022 vydala soubor feministických esejů nazvaný Proč jsme tak naštvané? a je spoluautorkou podcastu PAY GAP o genderových aspektech světa práce.

Mgr. Bronislav Farkač

Bronislav Farkač je sociální a environmentální psycholog, doktorand sociální psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Ve svém výzkumu se zaměřuje na sociálně psychologické aspekty environmentálního aktivismu, včetně zkoumání péče. Má zkušenost s vedením workshopy zaměřenými na osobní a kolektivní péči v sociálních hnutích, například pro organizaci Nesehnutí nebo pro Školu občanské iniciativy Hnutí DUHA. Kromě toho působí jako výzkumník v Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a v neziskové organizaci Green Dock.

Mgr. Adéla Bartušková

Adéla Bartušková pracuje v organizaci proFem jako psychoterapeutka. Má za sebou studium oboru Sociální práce a sociální politiky na UHK a Veřejné a sociální politiky na UK v Praze. Mezi lety 2013 až 2018 absolvovala výcvik v psychoanalytické psychoterapii, jež je terapií dynamickou a hlubinnou. Právě z tohoto přístupu vychází v práci s klienty. Je kandidátní členkou České asociace pro psychoterapii. V proFem vede jak individuální, tak skupinové psychoterapie.