Náš tým

Marcela Linková

Vedoucí NKC

marcela.linkova(at)soc.cas.cz

Marcela Linková, Ph.D., je vedoucí výzkumného oddělení Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Výzkumně se zaměřuje na sociologii genderových organizací a organizační změnu, genderově podmíněné násilí v akademickém prostředí, řízení výzkumu a veřejné politiky na podporu genderové rovnosti ve výzkumu a vysokém školství. V současné době je spolupředsedkyní Podskupiny Fóra ERA pro inkluzivní genderovou rovnost a koordinátorkou projektu GENDERACTIONplus, který je financován v programu Horizont Evropa, je také českou řešitelkou projektu GenderSAFE. V letech 2017 až 2021 byla předsedkyní Stále pracovní skupiny výboru ERAC pro gender ve výzkumu a inovacích (ERAC Standing Working Group on Gender in Research and Innovation) a koordinovala projekt H2020 GENDERACTION. Má dlouholeté zkušenosti s projekty institucionální změny prostřednictvím plánů genderové rovnosti. Její práce se objevily v Journal of Higher Education Policy and Management, European Journal of Women’s Studies, či Science and Public Policy. Je absolventkou International Visitor Leadership Program „Women in STEM“.

Martina Fucimanová

GENDERACTIONplus, Cena Milady Paulové v projektu CZERA

martina.fucimanova(at)soc.cas.cz

Vystudovala genderová studia na Fakultě humanitních studií UK. Členkou týmu NKC je od dubna 2014, kdy zajišťovala chod mentoringových programů pro studentky středních škol a pro začínající vědkyně a vědce. V současné době se jako projektová manažerka podílí na koordinaci projektu GENDERACTIONplus a je zodpovědná za organizaci Ceny Milady Paulové.

Gabriela Langhammerová

Prosazování institucionálních změn a Komunita pro změnu v projektu CZERA

gabriela.langhammerova(at)soc.cas.cz

Absolvovala doktorské studium na Přírodovědecké fakultě UK, obor Filosofie a dějiny přírodních věd, v jehož rámci se zabývala dějinami a metodologií vědy. Vystudovala magisterský program teologie-filosofie na Husitské teologické fakultě UK a magisterský program Genderová studia na Fakultě humanitních studií UK. Členkou NKC je od roku 2021, kde se zabývá problematikou prosazování institucionálních změn ve vědeckých a výzkumných organizacích v rámci projektu CZERA a ve spolupráci s Komunitou pro změnu.

Eva Oliva

Prosazování institucionálních změn v projektu CZERA

eva.oliva(at)soc.cas.cz

Vystudovala magisterský program v oboru etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na genderově podmíněné společenské role a studium maskulinit. Dříve vystudovala bakalářský program v oboru Humanities, Society and Culture na Anglo-americké Univerzitě v Praze. V rámci projektu je odpovědná za činnosti v oblasti expertní podpora výzkumných organizací, zejména za problematiku prosazování institucionálních změn ve vědeckých a výzkumných organizacích. Věnuje se především problematice genderově podmíněného násilí v akademickém prostředí. Spolupracuje také s Komunitou pro změnu a podílí se na podpoře v oblasti vykonávání genderových auditů.

Barbora Veselá

Genderová dimenze v obsahu výzkumu v projektu CZERA

barbora.vesela(at)soc.cas.cz

Barbora Veselá vystudovala mezinárodní teritoriální studia a genderová studia na Univerzitě Karlově. Profesně se dlouhodobě pohybovala v oblasti podpory výzkumných institucí, kde se věnovala grantovému fundraisingu, projektovému a finančnímu managementu i správě interních grantových soutěží. V posledních letech působila jako genderová expertka se zaměřením na vzdělávání. Má zkušenosti s uplatňováním participativního přístupu ve spolupráci a s prosazováním genderově citlivého přístupu ve výuce. V NKC působí od dubna 2025 v týmu projektu CZERA, kde mimo jiné spolupracuje s Komunitou pro změnu. Ve volném čase lektoruje preventivní programy na školách.

Barbora Schneiderová

Manažerka komunikace v projektu CZERA, GENDERACTIONplus a STRATIN+

barbora.schneiderova(at)soc.cas.cz

Členkou týmu NKC je od ledna 2024. V NKC má na starosti externí komunikaci, sociální sítě a tvorbu newsletterů projektů GENDERACTIONplus a CZERA, včetně propagace projektu „Jedna velikost nestačí“. Absolvovala VOŠP a Divadelní vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V minulosti pracovala v médiích, vedla mediální projekt pro Skautský institut, genderovou problematikou se zabývala i během práce pro magazín Heroine. Mimo NKC věnuje kulturní publicistice v Deníku N, zejména oblasti divadla a nového cirkusu. Ve volném čase se učí italsky, sbírá koření a ráda objevuje země s batohem na zádech.

Anna Donovalová

Analytička v projektu STRATIN+

anna.donovalova(at)soc.cas.cz

Vystudovala magisterský program učitelství pro střední školy (základy společenských věd) na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, který zakončila diplomovou prací zabývající se postojem učitelů a učitelek k genderu a genderové rovnosti. V současnosti studuje doktorský program na Pedagogické fakultě UK, kde se zaměřuje na gender v rámcových kurikulárních dokumentech. V NKC pracuje od února 2022 jako analytička genderové rovnosti v rámci projektu STRATIN+. Ve volném čase Anna čte, sleduje seriály a filmy či poslouchá hudbu, ideálně živě na koncertech. Její velkou zálibou je fotografování.

Lucia Klenčáková

STRATIN+

lucia.klencakova(at)soc.cas.cz

Lucia se stala členkou NKC v květnu 2025, pracuje jako seniorní analytička na projektu STRATIN+. Doktorský titul ze sociologie obdržela na Queen’s University of Belfast (Velká Británie) a magisterský titul z oboru komunikace se zaměřením na sociální psychologii z Barry University (USA). Její výzkum, který je zejména participativní a kvalitativní, se zaměřuje na domácí násilí a genderovou nerovnost, utváření vztahů mezi mladými lidmi, a na prevenci a intervenci v trauma případech. Lucka má ukončené dva roky postdoktorandské odborné praxe na Ulster University v Severním Irsku a Centru pro výzkum domácího násilí (Muriel McQueen Fergusson Centre for Family Violence) v Kanadě.

Magdaléna Michlová

Analytička v projektu STRATIN+

magdalena.michlova(at)soc.cas.cz

Magdaléna Michlová vystudovala sociologii a kulturální studia a pokračuje v doktorském programu sociologie na FSV UK. Ve svém disertačním projektu se zaměřuje na studentský aktivismus tematizující genderově podmíněné násilí na univerzitách. V NKC pracuje od března 2024. S Masarykovou univerzitou spolupracuje na řešení projektu Female Empowerment. Příležitostně překládá odborné a popularizační tituly a věnuje se kulturní publicistice. Ve volném čase Magdaléna čte, píše, chodí na koncerty a výstavy. Umělecky se realizuje v tatérské tvorbě.

Zuzana Andreska

STRATIN+

zuzana.andreska(at)soc.cas.cz

Vystudovala právo a genderová studia na Univerzitě Karlově. V NKC pracuje od roku 2021 a věnuje se spolupráci se státní správou v oblasti prosazování genderové rovnosti ve vědě. Ve svém dizertačním projektu na Katedře veřejné a sociální politiky Fakulty sociálních věd se věnuje problematice rolí ombudsosob v ochraně práv studujících a zaměstnaných.

Emmalynn Hansen

Koordinátorka plánu impaktu projektu GENDERACTIONplus

emmalynn.hansen(at)soc.cas.cz

Emmalynn nastoupila do týmu NKC v srpnu 2024 jako koordinátorka plánu impaktu projektu GENDERACTIONplus v EU, tedy má na starosti šíření výstupů projektu s cílem ovlivnit politiku rovnosti žen a mužů ve výzkumu na úrovni EU. V roce 2022 se přestěhovala do Prahy, kde získala magisterský titul v oboru mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy se zaměřením na genderové dopady globalizace. Předtím získala bakalářský titul na Whitman College v oboru politická teorie a environmentální studia s vedlejší specializací na matematiku. Mimo práci se věnuje filmové fotografii, józe, pobytu venku a vytváření playlistů na Spotify.

Jana Dvořáčková

UniSAFE

jana.dvorackova(at)soc.cas.cz

Absolvovala doktorské studium sociologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Členkou týmu NKC je od roku 2018. Odborně se v současné době zaměřuje především na genderové souvislosti grantového financování výzkumu, opatření grantových organizací na podporu genderové rovnosti, genderovou dimenzi výzkumu a inovací a sociologii medicíny. Vedle svého působení v NKC je také odbornou asistentkou na Katedře sociologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, kde se podílí na výuce programu Genderová studia.

Blanka Nyklová

Výzkumnice

blanka.nyklova(at)soc.cas.cz

V NKC – gender a věda pracuje od roku 2014 jako výzkumná pracovnice. Vystudovala mediální studia na FSV UK a následně získala doktorát rovněž na FSV v oboru sociologie. Výzkumně se zaměřuje na českou feministickou scénu, její podoby, proměny a teoretická východiska, dále na sexuální násilí především v kontextu mezinárodních výměnných programů na vysokých školách, a dále na průsečík geopolitiky a epistemologie se zvláštním důrazem na transformační procesy. Posledně jmenované téma zkoumá jednak na základě analýz vizuálních a jiných kulturních textů, jednak v současnosti na příkladu osudů aplikovaného výzkumu v chemickém průmyslu, což je téma jejího současného projektu GAČR.

Nina Andrš Fárová

Výzkumnice

nina.farova(at)soc.cas.cz

Je absolventkou doktorského studia antropologie na Západočeské univerzitě v Plzni. Dlouhodobě se věnuje tématu mužů a maskulinit ve vzdělávání, dalším jejím výzkumným zaměřením je vztah genderu, vědy a technologií. Soustředí se především na kvalitativní výzkum. V NKC je postdoktorandkou podílející se na několika výzkumných projektech. V současnosti je také odbornou asistentkou na Katedře sociologie Univerzity Hradec Králové, kde vyučuje kvalitativní metodologii a genderová studia.

Hana Králová

Produkční akcí, asistentka oddělení

hana.kralova(at)soc.cas.cz

Vystudovala magisterský program v oborech Filmová věda a Ukrajinská filologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a poté bakalářský program v oboru Mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Součástí NKC je od jara 2025 a má na starosti především produkci eventů a chod kanceláře.