Připojujeme se k mezinárodní iniciativě 16 dní boje proti genderově podmíněnému násilí 

Domů Připojujeme se k mezinárodní iniciativě 16 dní boje proti genderově podmíněnému násilí 


V pondělí 25. listopadu začíná celosvětová kampaň 16 dní boje proti genderově podmíněnému násilí. Startuje Mezinárodním dnem boje proti násilí na ženách a trvá až do 10. prosince, kdy si připomínáme Mezinárodního den lidských práv. 

Iniciativa upozorňuje na přetrvávající genderově podmíněné násilí (GPN) po celém světě. Cílem naší kampaně je kromě poukázání na přetrvávající problém představit i nástroje či způsoby, jak mu v českém akademickém prostředí čelit. 

V rámci dvoutýdenní kampaně poprvé představíme kromě našich výstupů i data z šetření prevalence GPN na veřejných vysokých školách a ústavech AV ČR, které jsme prováděly v minulém roce. 

Čím je specifické genderově podmíněné násilí v akademické prostředí?

Akademické prostředí je významně tvořeno vztahy závislosti a mocenské asymetrie – a to ve vztazích studentstvo – vyučující (PhD – školitel*ka), i v rámci akademických hierarchií a závislostí v rámci výzkumných týmů, kdy jsou osoby v rané postdoktorské fázi závislé na vedoucích, jejich grantech a hodnocení.

Akademické prostředí také stojí na vztazích důvěry.

Tyto dva aspekty – nerovné mocenské vztahy a vztahy důvěry – jsou podhoubím pro tzv. institucionální zradu (institutional betrayal). Koncept institucionální zrady rozvíjí americká psycholožka Jennifer Freyd a označuje ji jako „ jednání ze strany instituce vůči jednotlivcům závislým na této instituci, včetně neschopnosti zabránit protiprávnímu jednání jednotlivců (např. sexuálnímu napadení) spáchanému v rámci instituce nebo na něj podpůrně reagovat.“ (Freyd, Jennifer. „Institutional Betrayal“. Freyd Dynamics Lab, University of Oregon.)

Mezi projevy institucionální zrady patří zametání případů pod koberec s cílem chránit údajné pachatele a reputaci instituce, nedůvěra nahlašující osobě a její výpovědi, bagatelizace zkušenosti násilí, neschopnost či neochota adekvátně reagovat na nahlášený případ, nedbalost a neschopnost řešit násilné chování ve všech jeho formách včetně mikroagresí, normalizace násilného chování, mstivé chování či odvetná opatření proti nahlašující osobě.

Vnímání této problematiky se musí změnit. Věříme, že sdílené zdroje a data pomohou jednotlivcům i institucím lépe pochopit problematiku genderově podmíněného násilí, a že začnou podnikat potřebné kroky k jeho vymýcení, a tedy vytváření bezpečnějšímu prostředí pro všechny. 

Sledujte naše příspěvky na Instagramu, Facebooku či LinkedInu a přidejte se k nám s hashtagem #16DaysofActivism. Více se můžete dozvědět například na stránkách Spojených národů.