Společně tvoříme budoucnost: Vystupující závěrečné konference GENDERACTIONplus apelovali na posílení politik v oblasti genderové rovnosti v evropském výzkumném prostoru

Domů Společně tvoříme budoucnost: Vystupující závěrečné konference GENDERACTIONplus apelovali na posílení politik v oblasti genderové rovnosti v evropském výzkumném prostoru


V rámci oslav Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě se v Bruselu pod záštitou polského předsednictví Rady EU konala závěrečná konference projektu GENDERACTIONplus, který vede oddělení NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Na akci se sešli významné státní úřednice a úředníci, odborníci a odbornice na genderovou rovnost, stejně tak výzkumníci a výzkumnice. Událost posloužila jako kritické fórum pro zhodnocení pokroku v oblasti inkluzivní genderové rovnosti v rámci Evropského výzkumného prostoru (European Research Area, ERA). Účastníci a účastnice diskutovali o vývoji politik genderové rovnosti, zkoumali naléhavé výzvy, kterým čelí i ve vztahu k nadcházejícímu 10. rámcového programu pro výzkum a inovace.

Konference se konala v kritickém okamžiku, a to uprostřed probíhajících politických jednání o dalším rámcovém programu a útoků na téma genderové rovnosti. „Čelíme nyní reálné hrozbě, skutečnému odporu proti politikám prosazujícím genderovou rovnost, který má oslabit závazek k zajištění genderového hlediska a jeho zohlednění ve výzkumu a inovacích; stejně tak má snížit investice do výzkumu spojeného s tématem genderu. To je prostě nepřijatelné, absolutně nepřijatelné,“ prohlásila ve svém úvodním projevu Lina Gálvez, předsedkyně Výboru Evropského parlamentu pro práva žen a genderovou rovnost (FEMM).

V uplynulých čtyřech letech projekt GENDERACTIONplus významně přispěl ke koordinaci politik genderové rovnosti mezi členskými státy EU a mezi národními grantovými agenturami. Zaměřil se na oblasti intersekcionality a inkluzivity, boje proti genderově podmíněnému násilí, začleňování inkluzivní genderové analýzy do výzkumu a inovací a monitorování plánů genderové rovnosti (GEP). Vzhledem k nárůstu antigenderového hnutí a měnící se politické situaci však zůstává naléhavou prioritou zajištění udržitelnosti a rozšíření těchto opatření v 10. rámcovém programu (FP10).

V návaznosti na otevřený dopis adresovaný evropské komisařce pro startupy, výzkum a inovace Ekaterině Zaharieva, který podepsalo více než 600 členek a členů výzkumné komunity, účastníci a účastnice konference zdůraznili klíčové priority pro FP 10, mezi něž patří například:

  • Posílení plánů genderové rovnosti jako kritéria účasti v FP 10 tím, že doporučené tematické oblasti budou povinně podporovat opatření, která bojují proti genderově podmíněnému násilí, a zajistí začlenění inkluzivní genderové analýzy do výzkumu a inovací.
  • Podpora osob odpovědných za realizaci plánů genderové rovnosti na výzkumných a vysokoškolských institucích.
  • Podpora a vedení od Evropské komise při monitoringu plánů genderové rovnosti na národní úrovni.
  • Zapojení vedení a podpora inkluzivních plánů genderové rovnosti na nejvyšší úrovni.

Účastnictvo a řečnictvo se rovněž shodlo na zásadním požadavku ochrany evropských demokratických hodnot a akademické svobody. Akademická svoboda byla zdůrazněna jako zásadní pro zajištění svobody v různých oblastech výzkumu a jako prostředek k zajištění sociálního bezpečí a boje proti genderově podmíněnému násilí.

Vzhledem k současné nejistotě, která ohledně politik genderové rovnosti ve výzkumu a inovacích panuje, účastnictvo zároveň ocenilo význam partnerství a spojenectví, která pomohl projekt GENDERACTIONplus vybudovat. Účastnictvo také vyzvalo k posílení spolupráce s cílem prosazení inkluzivní genderové rovnosti i v budoucnu, po skončení projektu GENDERACTIONplus.

Koordinátorka projektu Marcela Linková v závěrečné řeči zdůraznila, že není čas na to, aby Evropa ustoupila od svých politických priorit. Ustanovení o inkluzivní genderové rovnosti musí být podle ní v FP10 posílena. Při výhledu na nadcházející období plné náročných  vyjednávání zdůraznila, že se strany zabývající se genderovou rovností budou muset připravit na vyjednávací maraton a zároveň být organizované a připravené rychle se mobilizovat v kritických okamžicích, které je na cestě čekají.

GENDERACTIONplus je projekt programu Horizont Evropa, který podporuje koordinaci politik v oblasti genderové rovnosti a inkluzivity v Evropském výzkumném prostoru. Projekt sdružuje orgány státní správy a národní poskytovatele z 22 členských států EU a tří přidružených zemí.

Záznam z konference najdete na našem YouTube kanálu.
Celou tiskovou zprávu k závěrečné konferenci najdete zde.