Angela Saini o menopauze: ukázka z knihy
Podle některých vědců dochází u žen k menopauze proto, že muži neshledávají starší ženy přitažlivými. Britská novinářka Angela Saini ve své knize Od přírody podřadné nabízí jiná vysvětlení. Proč ji považovali za „zničující nemoc“, proč se ženám v menopauze říkalo „ženy bez estrogenu“? Má nějaký účel, má nějaké biologické opodstatnění? Proč ženy prožívají menopauzu, zatímco muži jsou často schopni reprodukce až do smrti?
Dočtete se už koncem září, kdy kniha ve spolupráci s nakladatelstvím Academia vyjde, a v říjnu ji s námi i s Angelou Saini můžete pokřtít.
UKÁZKA Z KNIHY:
Jestliže plodnost je symbolem mládí a zdraví, pak z toho společnost vyvodila, že neplodnost musí znamenat pravý opak. Menopauza jako by vymazala celé ženství a změnila ženu v cosi jiného. To se odrazilo v postojích ke starým ženám, zejména ve vědě a v medicíně.
V roce 1966 vyšla v USA senzační nová kniha o zdraví, která ženy uklidňovala, že se nemusejí bát stáří, protože věda je dokáže zase omladit. Stala se ihned šlágrem, za pouhých sedm měsíců se prodaly stovky tisíc výtisků. Titulek zněl stejně lákavě jako obsah: Navěky ženou (Feminine Forever).
Autor knihy, newyorský gynekolog Robert Wilson, nabízel vyslyšení modliteb žen (a jejich manželů) v podobě terapie pohlavními hormony. Díky omlazujícímu koktejlu hormonů s estrogenem podle něj ženám „nepovadnou ňadra a pohlavní orgány. Bude mnohem příjemnější s ní žít a nebude mdlá a fádní.“ Hormony nemohou vrátit plodnost, ale mohou zahnat návaly horkosti a proměny nálad, které ničí ženám po menopauze život.
Znělo to až moc dobře, než aby to byla pravda. A také nebyla – rozhodně ne všechno. Wilson nebyl úplný šarlatán. S nástupem endokrinologie v první polovině dvacátého století začali vědci konečně rozkrývat, co přesně se děje v období klimakteria. Biologický mechanismus se ukázal poměrně jednoduchý. Každý měsíc rostou v ženských vaječnících kulaté váčky zvané ovariální folikuly, ze kterých se uvolňují vajíčka, ale také produkují estrogen a progesteron. Dívky se obvykle rodí s jedním až dvěma miliony folikulů, ale většina z nich do puberty zanikne. V dalších desetiletích pak žena postupně přijde o všechny ostatní folikuly a právě jejich ztráta znamená neúprosný nástup menopauzy. Nejen že už nemá vajíčka na další děti, ale značně poklesnou i hladiny hormonů.
Hormonální léčba se ve skutečnosti používala již několik let před vydáním knihy. Ve třicátých letech 20. století začalo několik lékařů a farmaceutických společností nově klasifikovat menopauzu jako nemoc z nedostatku, stejně jako nedostatečný příjem vitaminů. V některých částech světa lidé přestávali považovat menopauzu za normální a přirozenou součást stárnutí. Během několika dekád se stalo běžnou praxí, že ženy v příslušném věku dostávaly tablety nebo injekce estrogenu.
Robert Wilson přesvědčoval, že by se menopauza měla uznat jako „závažná, bolestivá a často zničující nemoc“, která trpící ženy promění v „kastráty“. Profesorka biologie a genderových studií na Brownově univerzitě v Rhode Islandu Anne Fausto-Sterlingová o Wilsonově knize psala. Zaujal ji jeho popis „žen bez estrogenu”. Vykresluje je jako přežívající, ne doopravdy žijící, říká. K jednomu ze svých publikovaných článků připojil obrázky starých žen na veřejnosti, oblečených v černém a shrbených. „Nevšímáme si jich a ony si také máločeho všímají,“ varuje Wilson čtenáře.
V šedesátých letech už musely hormony začít vozit kamiony. Po úspěchu knihy Navěky ženou v USA zaznamenala v roce 1975 podobný průlom ve Velké Británii novinářka Wendy Cooperová s knihou Žádná změna: Biologická revoluce pro ženy (No Change: Biological Revolution for Women). „Říkala, že je to to nejlepší, co se jí kdy stalo,“ vzpomíná Saffron Whiteheadová. „Všichni to chtěli, kvůli té reklamě a kvůli tomu omlazení.“Jenže žádný zázračný lék není nakonec tak zázračný, jak se zprvu zdá.
Po smrti Roberta Wilsona vypukl v roce 1981 skandál. Slavný lékař měl celou dobu tučné příjmy od farmaceutických společností, které se snažily prodat více hormonálních přípravků. Knihu Navěky ženou financovala společnost Wyeth, jeden z největších výrobců.