O čem se psalo v květnu
AI roboti zatížení předsudky
Organizace UNESCO zveřejnila výsledky výzkumu, ze kterého vyplývá, že technologie využívající ženské hlasy posilují stereotypy o ženách – že jsou poslušné, úslužné, pasivní a tolerantní ke špatnému zacházení. Když například hlasové asistentce Alexe společnosti Amazon řeknete, že je „děvka“, odpoví vám: „Děkuji za názor.“ A Siri od Applu vám na toto nelichotivé označení zareaguje slovy, že by zčervenala, pokud by to uměla. Nebo když se Siri zeptáte, zda s vámi bude mluvit „lechtivě“, odpoví jakoby v legraci, že je potřeba vyluxovat. Studie UNESCA kritizuje nejen tyto reakce, které z žen dělají primárně služky, jejichž hlavním úkolem je péče o domácnost, ale i skutečnost, že hlasy domácích robotických asistentů jsou ženského pohlaví. Přitom hlasy robotů, které představují silné osobnosti, překonávají překážky a vítězí v bojích nad zloduchy, jsou téměř bez výjimky mužské (Terminátor, Avengers, RoboCop, Star Wars). Technologie by měly hledět do budoucna a zjednodušovat nám život, ne vracet roli žen do minulosti.
Hladina testosteronu určuje
Kauza jihoafrické atletky Caster Semenyi, která má soudně zakázáno závodit kvůli vysoké hladině testosteronu, vyvolala po celém světě silné emoce a pobouření. Podle nových pravidel mezinárodní atletické federace (IAAF) se totiž ženy s vyšší hladinou testosteronu nemohou účastnit atletických závodů. Dvojnásobné olympijské šampionce po zevrubném studiu jejího těla a hormonů soudci dokonce doporučili, aby „podstoupila léčbu na snížení hladiny testosteronu na ženskou úroveň“. Ano, čtete správně. Na ženskou úroveň.
Mnohé komentátorky a komentátory toto rozhodnutí zvedlo ze židle a nové pravidlo IAAF označili za diskriminaci. Zevrubné analýzy jejího těla vystavily Caster Semeney ponížení a sexismu. Nehledě na to, že se detailně probírala také její sexuální orientace.
Zajímavé je si připomenout, že nejrychlejší čas na běh 800 m, ve kterém Caster Semeney vyhrála v Dubaji, drží neuvěřitelných 34 let česká atletka Jarmila Kratochvílová.
Chladno v kancelářích
Venku třicet stupňů a vám v kanceláři zimou cvakají zuby, halíte se do šály a ztuhlé prsty zahříváte horkým šálkem čaje. To není výjimečná scéna z pracovního života žen. Z nové studie s všeříkajícím názvem Bitva o termostat: Gender a dopady teploty na kognitivní výkon vyplývá, že ženy pociťují zimu daleko dříve než muži, hůře ji snáší a k tomu se jim v chladu daleko hůře pracuje. Jsou tudíž méně výkonné než muži. Tento poznatek nás nemusí tolik udivit jako skutečnost, že ve většině kanceláří se stále termostaty nastavují podle parametrů ze 60. let, jak dokazuje analýza z roku 2015, tj. na muže kolem čtyřicítky s váhou kolem 75 kg.
Sexuální zneužívání na školách
V boji proti sexuálnímu zneužívání mohou hrát klíčovou roli studentské odbory, píše britský deník Guardian. V článku uvádí čtyři otázky, o které by se měli uchazečky a uchazeči vysokých škol zajímat hned na počátku studia. Zveřejňuje škola počty nahlášených případů sexuálního zneužívání? Má škola pro boj se zneužíváním vyhrazené fondy? Má zavedené školení pro vyučující i studující? I čeští studující takto mohou přispět k efektivnějšímu vymýcení sexuálního násilí na místních školách. Ptát se nic nestojí, jen trochu úsilí. A zisk může měnit poměry na školách.