K poslechu i ke zhlédnutí

Domů K poslechu i ke zhlédnutí


Zde vám nabízíme výběr pořadů reflektujících téma gender a věda. Přejeme příjemný poslech!


Podívejte se na záznam diskuse Klimatická krize a gender

Nestihli jste naši diskusi na téma Klimatická krize a gender, kterou jsme pořádaly 27. září v rámci Noci vědců a vědkyň? Podívejte se na záznam! O tom, jak dopadnou klimatické změny na Česko, se zvláštním přihlédnutím k genderovým aspektům, debatovali odbornice a odborníci na environmentalismus Eva Richter (Kyselá), Vojtěch Pecka, Dava Vačkářů a Iva Zvěřinová.

(Poznámka: zvuk začíná až od 19. minuty)


Česká společnost po třiceti letech: rozdělení na elitu a zbytek neplatí

Český rozhlas při příležitosti 30. výročí sametové revoluce připravil ve spolupráci s týmem sociologů a socioložek výzkum nazvaný „Česká společnost po třiceti letech“. V něm trochu netradiční perspektivou nahlíží na sociální rozvrstvení české společnosti. Mimo jiné přichází se zjištěním, že spíše než o dělení české společnosti na dva nesmiřitelné tábory je vhodnější mluvit o šesti společenských třídách. Ve zmíněném týmu jsou i Paulína Tabery a Matouš Pilnáček z Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, dále na výzkumu pracovali Daniel Prokop (PAQ Research), Martin Buchtík (STEM) a Tomáš Dvořák (FSV UK). Poslechněte si rozhovor s Paulínou Tabery v rozhlasovém podcastu Vinohradská 12.


„Jazyk hluboce ovlivňuje naše myšlení a pohled na svět,“ říká lingvistka Anna Marklová

Psycholingvistika, kterou se Anna Marklová zabývá, zkoumá, jaké jsou vztahy mezi jazykem a naším způsobem přemýšlení o světě. To, jak nahlížíme na svět kolem nás, například v češtině hodně určuje systém gramatických rodů. Podle Anny Marklové, která studuje na fakultě kulturních studií Technické univerzity v Dortmundu, proto rozhodně není jedno, zda používáme generické maskulinum, nebo ne. „Když se zeptám, jací jsou vaši tři oblíbení zpěváci, tak vás asi nenapadne mi vyjmenovat zpěvačky,“ říká. I proto je podle ní rozdíl v tom, když použijeme generické maskulinum a napíšeme například větu „Čeští lékaři zachránili mnoho pacientů“, a tím, když napíšeme „Čeští lékaři a lékařky zachránili mnoho pacientů.“ Více v pořadu na Radiu Wave.