Tipy týmu NKC – gender a věda
Žádný krteček, lulda nebo žemlička: Duo docentky prezentují výsledky svého výzkumu pomocí stand-upu.
„Jednou jsme si nachystaly konferenční příspěvek o odpůrcích sexuální výchovy. A ten se nám tak povedl a byl tak zábavný, že jsme si říkaly, že by stálo za to s tím vystupovat,“ vrací se k nápadu vytvořit stand-up dvojici socioložky Kateřina Lišková a Lucie Jarkovská. Jako Duo docentky ve vystoupeních už přes dva roky kloubí osobní příběhy, historky, a především výsledky svých bádání o genderu, sexuální výchově nebo o sexualitě v období socialismu. O tom, proč souvisí spokojené manželství s dělbou práce v domácnosti, a proč infantilní výrazy nepatří do sexuální výchovy, promluvily v Podcastu Šeptem Radia Wave.
Česká antropoložka na Špicberkách: Bude mě bolet odsud odejít
Téměř dva roky žije česká antropoložka Zdeňka Sokolíčková se svým manželem a třemi dětmi na Špicberkách. Zkoumá zde, jak místní obyvatelstvo vnímá dopady klimatických změn. „Lidé, kteří zde vyrostli, mi stále vyprávějí o tom, jak během školních přestávek naskočili na sněžný skútr a vyrazili na ledovec. Ten ale ustoupil tak, že ho dnes z města jen stěží vidíte,“ sdílí výzkumnice, která potvrzuje, že Špicberky patří mezi ta místa na Zemi, jež se oteplují nejrychleji. Více o výsledcích jejího výzkumu, ale i o tom, jaké bylo stěhování z Prahy do Arktidy a přizpůsobení polární noci, se dozvíte v rozhovoru pro Český rozhlas.
Blanka Nyklová: Poptávka po službách pro oběti domácího násilí roste
O výzkumu socioložek Blanky Nyklové a Dany Moree jsme vás informovaly již několikrát. V minulosti totiž poskytly rozhovory pro mnoho tištěných i elektronických médií. Pokud ale raději posloucháte, než čtete, udělá vám radost zpráva, že se v únoru doktorky Nyklová a Moree objevily hned dvakrát v televizním vysílání. Poprvé ve Studiu ČT24 České televize a podruhé ve Snídani s Novou TV Nova.
Už žádné další Matildy: Španělská iniciativa bojuje s neviditelností vědkyň
Dokážete si představit, co by se stalo, kdyby se Albert Einstein narodil jako žena? Pravděpodobně bychom dnes nevěděli, kdo Einstein je, protože zásluhy za jeho objevy by si přivlastnil jeho mužský kolega. Tento fenomén, známý jako Matildin efekt (na počest americké sufražetky a myslitelky Matildy Joslyn Gage), upozorňuje na nespravedlnost systematického ignorování objevů výjimečných žen v celé historii. Proto španělská organizace Amit Asociación spustilo #NoMoreMatildas, hnutí, které chce vrátit všechny tyto vědkyně tam, kam patří – počínaje učebnicemi. Protože talent nemá gender. Více se dozvíte zde.
Když ženy vynalezly televizi: Nevyřčený příběh žen, které položily základy televiznímu vysílání
Známá spisovatelka a autorka bestselleru Seinfeldia Jennifer Keishen Armstrong se se svou poslední tvorbou rozhodla změnit představu o tom, kdo stál za vznikem jednoho z nejsilnějších telekomunikačních médií – televize. Té v jejích počátcích věřila jen málokterá rozhlasová společnost a drahé televizní zařízení bylo navíc mimo možnosti drtivé většiny rodin. Ale čtyři ženy a na sobě nezávislé vizionářky, Irna Phillips, Gertrude Berg, Hazell Scott a Betty White, viděly v televizi příležitost, a stály tak za způsobem, jakým televizi sledujeme i dnes. Kniha Když ženy vynalezly televizi přináší jejich příběhy a zaznamenává zapomenutou kapitolu v historii televize a populární kultury. Více o knize se dozvíte zde.