Aktuality a pozvánky

Domů Aktuality a pozvánky


Marcela Linková na Evropských dnech výzkumu a inovací

25. září zamířila Marcela Linková do Bruselu, kde vystoupila na Evropských dnech výzkumu a inovací v sekci Think Gender, Think Different. Sekce vyslala silný vzkaz na adresu Ředitelství pro výzkum a inovace Evropské komise o tom, co je potřeba zlepšit v návrhu programu Horizont Evropa pro integraci genderové dimenze do vývoje a inovací. A odpoledne vystoupila Marcela Linková na konferenci Evropské platformy žen ve vědě, kde se mj. zaměřila na to, jak do aktivit na podporu genderové rovnosti zapojit i soukromý sektor.


Zveme Vás na workshop genderově senzitivní komunikace

Genderově senzitivní komunikace slouží jako jeden z nástrojů podpory férového prostředí v instituci. Napomáhá k zajištění genderové rovnosti, inkluzivity a podpoře diverzity. Jazyk a vizuální komunikace ovlivňuje prostředí uvnitř organizace samotné a slouží jako vizitka i navenek.  Na druhém workshopu, který proběhne 8. října od 14.00 hodin v Sociologickém ústavu AV ČR, se zaměříme na to, jak předcházet genderovým stereotypům v komunikaci nebo jaká opatření lze v instituci směrem ke zlepšení jazykové kultury přijmout.

Workshop povedou Timea Crofony a Jana Dvořáčková. Více informací naleznete na našich stránkách. Z důvodu omezené kapacity prosíme o potvrzení účasti na email [email protected].


Blíží se konference na téma rodičovství a vědecké profese

Ve čtvrtek 10. října 2019 se od 10.00 hodin uskuteční konference Rodičovství, péče a vědecká profese: současnost a budoucnost. Akce se koná v Senátu Poslanecké sněmovny ČR a záštitu nad ní převzaly senátorka Miluše Horská a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Účast kromě výše zmíněných přislíbila předsedkyně Grantové agentury ČR Alice Valkárová, zástupkyně iniciativy vědkyň matek – VĚDMA Klára Petrželková nebo Marcela Linková z NKC – gender a věda. „Tématu rodičovství a péče je třeba v souvislosti s vědeckou profesí věnovat pozornost. Nemůžeme si dovolit přicházet o talenty, poškozovat tím vědu a ochuzovat naši společnost o cenné nápady. Těším se, že na konferenci zástupci a zástupkyně státních institucí přijdou s novými iniciativami a závazky, které situaci rodičů a pečujících osob ve vědě – a nejen tam – zlepší,“ říká předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Registrace již byly uzavřeny, ale připravujeme pro vás live stream na Facebooku. O výstupech z konference budeme informovat na našem webu.


Britská odbornice na umělou inteligenci vystoupí v Praze

Mají umělé inteligence gender? Je možné, že skrze umělou inteligenci reprodukujeme genderové stereotypy? A kolik žen se podílí na vytváření inteligentních systémů, které ovlivňují zdravotnictví, bezpečnostní složky či vzdělávání? Exkluzivní hostkou NKC – gender a věda bude profesorka Gina Neff, vedoucí vědecká pracovnice a docentka na Oxfordském internetovém institutu a na katedře sociologie Oxfordské univerzity, která se specializuje na inovace, digitální transformaci průmyslových odvětví a způsob, jakým nové technologie ovlivňují práci. Ve své přednášce se v pondělí 11. listopadu v rámci Týdne vědy a techniky zaměří na systémy umělé inteligence a ukáže příklady toho, jak se v těchto systémech projevují a reprodukují předsudky o ženách a jejich roli ve společnosti. Profesorka Neff bude hovořit také o tom, jak je důležité explicitně zvažovat gender v umělé inteligenci – především proto, že tím ovlivňujeme, jak společnosti vytvářející umělou inteligenci pracují, jaké produkty vyrábějí a kdo má prospěch z jejich vývoje. Pro aktuální informace sledujte náš web a sociální sítě.


 Sledujte NKC – gender a věda nově i na Instagramu!

Od září nás můžete sledovat nejen na Facebooku, Twitteru a YouTube, ale nově i na Instagramu. Aktuality, komentáře, citáty, výročí, rozhovory a mnoho dalšího najdete zde.