Aktuality v červnu

Domů Aktuality v červnu


NKC – gender a věda vydalo další Monitorovací zprávu o postavení žen ve vědě

Každoroční statistický přehled situace a vývoje v oblasti postavení žen a mužů v české vědě včetně mezinárodního srovnání ukazuje, že situace se pozitivním směrem – tedy k vyrovnanějšímu zastoupení žen a mužů – nemění. Naopak, v řadě oblastí lze konstatovat mírně negativní tendence, tedy pokles zastoupení žen a zvyšování převahy mužů. V Evropě patříme mezi nejhorší. Celou zprávu si můžete přečíst kliknutím na následující odkaz

Publikace členek NKC – gender a věda

V červnu členky NKC stály za autorstvím dvou článků. První publikovaly Blanka Nyklová, Nina Fárová a Kateřina Cidlinská v prestižním časopise Mezinárodní vztahy. Jejich práce nazvaná „Mezinárodní vztahy v České republice: Kde ty ženy jsou?“ zkoumá, jaké jsou příčiny nedostatku výzkumnic v oblasti českých mezinárodních vztahů, obzvláště když zastoupení studentek v oboru tomuto nedostatku neodpovídá. Více informací zde.

Za další, v červnu publikovanou prací stojí opět Blanka Nyklová. Článek „Výzvy genderové rovnosti v České republice“ byl zveřejněný v časopise Global Dialogue, jenž se zabývá lidskými právy a společenskou změnou. Přečíst si jej můžete zde.