Jako na houpačce aneb sociální mobilita žen v ČR

Domů Jako na houpačce aneb sociální mobilita žen v ČR


Zveme na další diskuzi pořádanou v rámci evropské Noci vědkyň a vědců!

Svět je v pohybu. Přemisťují se lidé, zboží i informace. Lidé se přemisťují nejen v prostoru, ale také po společenském žebříčku.


Kdy: 6. 10. 2017 od 19:00
Kde: Goethe-Institut Prag, Masarykovo nábř. 224/32, 110 00 Praha 1


Jaké místo v takovém světě mají české ženy, které se při nelehkých životních situacích, jako je rozvod, důchod nebo samoživitelství, často propadají na sociálním žebříčku až na úplné dno? Jak se liší vzestupy a pády ženy a mužů na tomto žebříčku a jakou roli v tom hrají vztahy mezi nimi? Téma sociální mobility se kromě prostoru v médiích a v akademických úvahách odehrává rovněž v každodenních příbězích těch, na které přímo dopadá. Přijďte diskutovat na téma, které se dotýká každého a každé z nás.

Diskutující:

Saša Uhlová | A2larm

Saša Uhlová vystudovala romistiku na FF UK, živí se jako novinářka. Má za sebou pracovní zkušenosti učitelky, terénní pracovnice v sociálně vyloučených lokalitách a redaktorky internetového Deníku Referendum. V současné době píše pro internetový deník A2larm, kde připravila sérii reportáží „Hrdinové kapitalistické práce“ mapující nízkopříjmová zaměstnání. Na základě reportáží připravuje s kolegyní Apolenou Rychlíkovou stejnojmenný film.

Radek Hábl | projekt Mapa exekucí; Otevřená společnost

Radek Hábl vystudoval sociální politiku na Vysoké škole ekonomické. Má dlouholetou praxi ze soukromého sektoru z oblasti finančního řízení. V současné době působí v Agentuře pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR a v Otevřené společnosti, o.p.s. Věnuje se dluhové problematice, stojí za projektem mapaexekuci.cz.

Emílie Horáčková | Manushe; romská ženská skupina Jileha v Mimoni

Emílie Horáčková vystudovala na Evangelické Akademii v Praze obor sociální pracovník v oblasti etnických minorit. V roce 2013 kandidovala za libereckou Stranu zelených do sněmovny. Pracovala jako sociální pracovnice pro Člověka v tísni, nyní pro Oblastní charitu Most. Je aktivní členkou spolku Bachtale a Manushe.

Moderuje:

Linda Sokačová | Ministerstvo práce a sociálních věcí, ředitelka Alternativa 50+

Linda Sokačová vystudovala sociologii na FSV UK. Pracovala jako ředitelka neziskové organizace Gender Studies, v současné době je zastupitelkou v Městské části Praha 7 a vedoucí oddělení sociálního bydlení a sociálního začleňování na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Zároveň působí jako ředitelka obecně prospěšné společnosti Alternativa 50+.

Fotogalerie >>>

Videozáznam >>>

Rozhovor s Lindou Sokačovou na ČRo Plus >>>