K poslechu a ke zhlédnutí

Domů K poslechu a ke zhlédnutí


Zde vám nabízíme výběr pořadů reflektujících téma gender a věda. Přejeme příjemný poslech!

Marcela Linková na stanici Český rozhlas Plus

O sexuálním násilí, #MeToo, Gretě Thunberg i o tom, proč je nastupující digitalizace i feministické téma hovořila Marcela Linková na stanici Český rozhlas Plus. V souvislosti s Gretou Thunberg říká: „Oni (muži) se podle mě bojí toho, že je tady mladá holka, která nemá strach říct svůj názor. Stoupne si a řekne, co si myslí. My na to nejsme zvyklí. Tady v Čechách je jen málo výjimečných žen, které se nebojí tohle dělat ve veřejném prostoru.“ Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.


Sociolog Zdeněk Sloboda: Genderově neutrální Barbie je v pořádku, rodiče už nechtějí zatížené hračky

Mohou genderově neutrální hračky měnit zakořeněné společenské stereotypy? „Určitá skupina rodičů chce čím dál méně sahat po genderově zatížených hračkách. Klíčem je dávat dětem na výběr,“ říká Zdeněk Sloboda ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Více v rozhovoru pro DVTV.


Jak překonat předsudky vůči ženám? Zavřít oči

„Když se s konkurzy naslepo začalo, velice brzy se ukázalo, že nové podmínky mají nečekané konsekvence. Hudebnice najednou procházely jednotlivými koly konkurzů snáze než dříve a mnohé z nich konkurzy vyhrály.“ Poslechněte si podcast Deníku N s Johanou Chylíkovou ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která se ve své práci věnuje tomu, jak orchestry schovaly předsudky za záclonu.