K poslechu i ke zhlédnutí

Domů K poslechu i ke zhlédnutí


Rozhovory s prof. Ginou Neff v českých médiích a videozáznam přednášky
Na pozvání NKC – gender a věda přijela 11. listopadu do Prahy prof. Gina Neff, vedoucí vědecká pracovnice a docentka v Oxfordském internetovém institutu a na katedře sociologie Oxfordské univerzity, která se specializuje na inovace, digitální transformaci průmyslových odvětví a způsob, jakým nové technologie ovlivňují práci. Její přednášky o genderu a umělé inteligenci, které se konaly na Fakultě stavební ČVUT a na Britské ambasádě, vyvolaly velký ohlas u médií i odborné veřejnosti. Debata na toto téma v českém veřejném prostoru chyběla, proto nás těší, že prof. Gina Neff v rámci letošního Týdne vědy a techniky AV ČR toto téma otevřela. Rozhovor s prof. Ginou Neff již otiskly Lidovky.cz a iDNES.cz, reportáže přinesly Radio Wave a Český rozhlas Plus a během prosince vyjde rozhovor pro Deník N. Záznam přednášky naleznete na našem webu.


Architektky by měly založit hnutí #wetoo, říká Franziska Bollerey
Historička architektury Franziska Bollerey se zabývá architekturou a historií kaváren, restaurací a hotelů a tím, jak design ovlivňuje společnost. Věnuje se také postavení žen v architektuře. V rozhovoru pro Radio Wave mj. říká: „Možná víc než padesát procent studentů architektury jsou ženy, ale na skutečně vlivných a důležitých pozicích, ve vedení studií, na akademických postech, jich najdete jen pár procent. Měly bychom naše ideje více prosazovat, měly bychom vyvíjet větší tlak, být agresivnější, ne v negativním smyslu, ale ve smyslu průraznosti. A ptám se, proč nezaložit hnutí #wetoo? Potřebujeme mezinárodní solidární hnutí, které by se za ženy dokázalo jednoznačně postavit a říct: Pardon, ale takhle se s námi zacházet nebude, zasloužíme si víc.“


Odcházející elita nenaslouchá mladší generaci. Svět jí předává v horším stavu, než v jakém ho dostala, říká Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně
V rozhovoru pro Český rozhlas Plus se ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová ohlíží za třiceti lety demokracie a jako jeden z hlavních společenských problémů zmiňuje chybějící mezigenerační dialog. „Namísto toho, aby jim odcházející elita naslouchala, jsou mladí různými způsoby zesměšňováni. Nikdo z odcházejících se nezamýšlí nad tím, že to není jejich svět. (…) Je (…) potřeba naslouchat mladší generaci, stejně tak jako ona musí rozumět potřebám starších lidí. Za dvacet třicet let bude třicet procent populace ve věku nad pětašedesát let.“ Budoucnost obnovené mezilidské a mezispolečenské komunikace vidí Danuše Nerudová ve studentech a studentkách jako je Lucie Smolková, která se jako jediná Češka zúčastnila nedávného Klimatického summitu mládeže OSN v New Yorku. Celý rozhovor naleznete zde.