K poslechu v měsíci dubnu

Domů K poslechu v měsíci dubnu


Máte-li dost čtení a raději byste si něco poslechli nebo se na něco podívali, nabízíme Vám zajímavé podcasty na téma gender a věda.

Nalaďte se a nalaďte si.

Historický objev versus sexistická kampaň

Na jedné straně historický objev, na straně druhé sexistická kampaň vůči ženě, která se v očích šovinistů „provinila“ tím nejhorším možným hříchem: viditelným úspěchem v oboru, kde po desítky let dominují muži. Tak jde ve stručnosti shrnout bouřlivou debatu, která se na sociálních sítích rozjela po zveřejnění zásluh vědkyně Katie Bouman na publikaci prvního snímku černé díry. Překladatel a novinář Lukáš Grygar ve svém příspěvku pro Radio Wave reflektuje sexismus, který vůči ženám panuje ve vědě.

Genderová dimenze do institucí

Proč je důležité zahrnout genderovou diverzitu v institucích a genderovou dimenzi v obsahu výzkumu a inovacích a jak to ovlivňuje životy každého z nás, se dozvíte v tomto podcastu, ve kterém promlouvá profesorka Londa Schiebinger ze Stanfordské univerzity, průkopnice projektu Gendered Innovations (genderová dimenze v obsahu výzkumu a inovacích).

Jediná žena ve fyzice

O objevitelce pulsarů Jocelyn Bell Burnell jsme psali v minulém newsletteru. Jocelyn Bell Burnell vystoupila v březnu na konferenci Women In Science, pořádané britskou ambasádou. V dubnu byla hostkou pořadu České televize Hydepark Civilizace. Moderátorovi Danielu Stachovi vyprávěla o nelehkých počátcích studia, o objevu pulsarů a rádiových vlnách aj. Pořady ČT24 si můžete poslechnout i ve zvukové podobě jako podcast.