K poslechu

Domů K poslechu


Kdo má dost čtení a raději by si něco poslechl nebo se na něco podíval, nechť si poslechne zajímavé podcasty na témata gender a umění.

Nalaďte se a nalaďte si.

Deník Guardian k MDŽ

Britský deník Guardian k MDŽ připravil poslechový vědecký program o rozdílech v datech založených na genderové perspektivě a o nebezpečných důsledcích života, jehož fungování je šito na míru převážně potřebám mužů.

Dojde i na nedostatečné zastoupení žen v technologických oborech a klinických testech a jaké dopady to má na životy žen.

Umění znečištěné genderem

Pod titulkem „Neumím si představit, že by umění bylo znečištěné genderem“ se skrývá rozhlasové povídání s kurátorkou a historičkou umění Martinou Pachmanovou. V rozhovoru na ČRo Vltava popisuje svět umění z genderové perspektivy. Vzpomíná, že ještě před pár lety její práce o umění nebyly kvůli feministickému přístupu k umění v knihkupectví zařazeny v sekci Dějiny umění, ale buď Sociologie, nebo Historie. Trvalo dlouhá léta, než ji začaly brát jako seriózní badatelku v oboru Dějiny umění a její knihy se objevovaly na těch správných policích.

Česká společnost už sice trpí předsudečností vůči genderu v menší míře, než tomu bylo před deseti lety, přesto se ze strany pedagogů a pedagožek setkává stále s  odmítáním. U mladé generace, tj. u studentů a studentek, již obdobnému přístupu nečelí.