Křest knihy Bytová revolta

Domů Křest knihy Bytová revolta


Naďa Straková

Kniha Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent, na které se podílel téměř celý tým NKC – gender a věda, se dočkala oficiálního uvítání 17. listopadu v Galerii Lucerna. Na akci se sjely téměř všechny disidentky, které vystupují v knize, dvě z nich přicestovaly ze zahraničí. Knihu úvodní řečí přivítala vedoucí NKC – gender a věda a vedoucí projektu Ženy v disentu Marcela Linková, která vysvětlila, proč se do takového projektu loni na podzim oddělení NKC – gender a věda pustilo.

„Na podzim roku 2016 jsme s kolegyněmi sledovaly přípravy akcí, které měly výročí letos připomenout, a bylo zcela zřejmé, že ženy opět úplně vypadnou,“ řekla Marcela Linková.

„Úvahy o projektu, který by mapoval činnost žen v Chartě 77 a disentu, jsou ale mnohem starší. Jedním z impulzů pro mě byly určitě hovory s Věrou Jirousovou, během nichž jsem si začala uvědomovat, jak silné a důležité bylo zapojení žen v Chartě a disentu. Věra vždy říkala, že není feministka, ale podporuje ženy. Zdálo se jí nespravedlivé, že ženy z toho historického narativu vypadávají,“ dodala.

Knihu krátkou řečí přivítala také předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová. „Jsem na tuto knížku nesmírně pyšná. Zaznělo tu, že my ženy se možná víc bojíme o své děti, ale zároveň si myslím, že jsme výrazně trpělivější a houževnatější než muži. Děkuji všem ženám v disentu, za to, co jste udělaly – že díky vám můžeme žít ve světě, v jakém žijeme,“ řekla profesorka Eva Zažímalová. Záštitu nad knihou převzal doc. Ivan M. Havel, který byl také mezi perzekvovanými disidenty. V rámci svého krátkého proslovu řekl, že „ženy v kriminále nekončily tak často, protože byly šikovnější“.

Na závěr křtu, který moderovala Ester Janečková, dcera jedné z respondentek z knihy, Marie Rút Křížkové, si přišly přiťuknout všechny přítomné disidentky. Zbytek večera probíhal ve velmi vřelé atmosféře. Mnohé z žen vítaly možnost znovu se setkat s přítelkyněmi, které dlouhá léta neviděly, nebo jinými disidenty a disidentkami, které na uvedení knihy rovněž dorazili. Součástí křtu bylo rovněž představení výstavy portrétních plakátů, navázaných na publikaci, jejichž autorem je Matěj Stránský.

Záznam ze křtu si můžete pustit na našem YouTube kanále.

Kniha Bytová revolta představuje dvacet jedna žen, které se nebály postavit se zvůli komunistické moci v 70. a 80. letech. Svým zapojením do boje proti totalitě chtěly tyto ženy spoluvytvářet lepší podmínky pro život svůj i svých dětí. Kniha chce připomenout, jakým způsobem ženy fungovaly v prostředí Charty 77 i mimo něj, v kulturním undergroundu, ve velkých městech i na venkově. Zároveň představuje ženy ukotvené v různých proudech Charty 77 – v proudu filozofickém, křesťanském, reformně komunistickém a v undergroundu. Knihu vydal, s podporou programu Strategie Akademie věd AV21 Evropa a stát: mezi barbarstvím a civilizací, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., ve spolupráci s nakladatelstvím Academia při příležitosti 40. výročí Prohlášení Charty 77.