Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 2021

Domů Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 2021


Jako každý rok i letos 11. února oslavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě (MDŽD). Cílem letošního ročníku je pod  hashtagem #ZenyVeVede/#WomenInScience připomenout a upozornit na úspěchy vědkyň v loňském roce.

Od 3. února do samotného MDŽD ve vědě tak budeme na našich sociálních sítích každý sdílet příběhy žen a dívek, které loni přispěly k rozvoji české i světové vědy. „Takový koncentrovaný pohled ukáže, že ženy ve vědě nehrají žádné druhé housle. V roce 2020 měly na kontě množství důležitých a pro společnost hodně užitečných poznatků,“ říká Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda.

Rok 2020 přitom víc než cokoliv jiného ovlivnila pandemie koronaviru, která pro vědeckou i akademickou komunitu znamenala řadu komplikací a změnu každodenního života. Součástí kampaně proto je i výzva vědkyním sdílet s námi ten úspěch, který v loňském roce považují za největší. Nemusí jít přitom o výhry ve vědeckých soutěžích či schválené granty. „Úspěchem loňského roku je bezpochyby zvládnutí práce a starosti o příbuzné, domácí výuky nebo jen samotné pokračování vědecké činnosti,“ říká vedoucí NKC – gender a věda, Marcela Linková. Sdílejte proto s námi do 11. února vaše úspěchy, stačí připojit hashtag #ZenyVeVede #WomenInScience. Budeme ale rády i za tipy na vědkyně, jejichž úspěchům se mediálního zájmu nedostalo. Napsat nám můžete i o sobě, případně příspěvek pod zmíněným hashtagem sdílet samy!

Tiskovou zprávu ke kampani naleznete zde.


Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu. NKC – gender a věda SOÚ AV ČR byla mezi prvními organizacemi, která Den žen a dívek ve vědě české veřejnosti připomněla. Letošní ročník tak pro NKC představuje již šesté zapojení, nad nímž převzalo záštitu Informační centrum OSN v Praze.

Těšíme se na vaše únorové příspěvky na Instagramu a Facebooku! #ZenyVeVede #WomenInScience