Mezinárodní den žen a dívek ve vědě představí úspěšné mladé vědkyně

Domů Mezinárodní den žen a dívek ve vědě představí úspěšné mladé vědkyně


NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR se prostřednictvím kampaně na sociálních sítích i tento rok připojí k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě, který se každoročně koná 11. února. Kampaň se uskuteční pod záštitou OSN.

Na Facebooku, Twitteru a Instagramu NKC – gender a věda budou od 1. do 11. února 2020 zveřejňována videa a rozhovory se studentkami do 25 let, které mají nakročeno k úspěšné vědecké kariéře.

„Letošní ročník jsme se rozhodly zaměřit na mladé studentky a začínající vědkyně. Chceme ukázat jejich úspěchy a motivovat pro vědeckou profesi další dívky. Stojí před námi spousta výzev, a je proto potřeba, aby vznikající řešení odpovídala i ženské zkušenosti a potřebám. Vyšší zastoupení žen ve vědecké profesi v tomto pomůže,“ říká Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda.

Součástí kampaně bude i výzva určená vědkyním, vědcům, výzkumným institucím, vysokým školám, studujícím i široké veřejnosti, aby se zapojili a přispěli sdílením jmen a hlavně úspěchů mladých studentek s hashtagem #HolkyVeVědě. V rámci kampaně připravujeme také on-line galerii pracovních stolů studentek.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu. Genderové stereotypy, slabá pozornost úspěšným vědkyním, které mohou sloužit jako vzor, a nedostatečná nebo dokonce nepřející atmosféra v akademickém a vědeckém prostředí. To jsou pravděpodobně hlavní příčiny nízkého zastoupení žen ve vědě. Nemůžeme si dovolit plýtvat potenciálem poloviny lidstva,“ říká šéf Organizace spojených národů António Guterres.

NKC – gender a věda SOÚ AV ČR byla mezi prvními organizacemi, která Den žen a dívek ve vědě české veřejnosti připomněla. V prvním ročníku v roce 2016 jsme oslovily známé osobnosti ze světa vědy s dotazem, proč je potřeba takový den v roce slavit. V roce 2017 jsme vzpomínaly na oblíbené vědkyně, vysokoškolské pedagožky a myslitelky, na ženy, které nás inspirovaly, v roce 2018 nás zajímaly vynálezy a inovace a minulý ročník byl věnován vědkyním, které v předchozím roce přispěly k rozvoji české i světové vědy.