My a Evropa
Na podpoře genderové rovnosti pracujeme i na evropské úrovni. Projekt Gender Equality Academy spustil sérii různých typů školení v oblasti genderové rovnosti ve vědě a na vysokých školách. Určeny jsou pro osoby z oddělení rozvoje lidských zdrojů, výzkumnice i výzkumníky a genderové odbornice a odborníky. Zatímco první skupina si může rozšířit obzory v celé plejádě oblastí od návrhu plánu genderové rovnosti po jejich vyhodnocování, výzkumníci a výzkumnice se mohou dozvědět, jak podporovat genderovou rovnost ve svých týmech či jak zahrnout genderové aspekty do své vědecké práce v tom kterém oboru. Konečně genderová komunita si může dále rozvíjet svoji expertízu na „train the trainers“ workshopech. První se bude konat na jaře v Berlíně, tak sledujete stránky projektu.
NKC také spolupracuje se sedmi výzkumných institucemi, vysokými školami a grantovými agenturami na poli zemědělských věd v projektu Gender-SMART, které všechny právě teď vytvářejí svoje plány genderové rovnosti, které budou v následujících dvou letech realizovat. Naše role je pomoci jim nastavit systém monitorování a evaluace a pomoci jim na cestě, která není vždy snadná. My se v projektu zaměřujeme na resistence, to, jak fungují týmy, které na genderové rovnosti pracují, a to, jakým způsobem konceptualizují genderovou rovnost.
V rámci projektu H2020 GENDERACTION jsme v dubnu v Bruselu zorganizovaly úspěšnou konferenci s názvem The Future of Gender Equality in the European Research and Innovation. Spolu s přítomnými jsme diskutovaly budoucí priority v oblasti genderové rovnosti ve vědě v EU, zejména nový rámcový program Horizont Evropa. Na výstupy konference a dalších aktivit projektu na podzim navázala Marcela Linková, když na helsinské konferenci Research and Innovation Excellence through Gender Equality: New Pathways and Challenges představila doporučení týkající se strukturální změny jako hlavního nástroje podpory genderové rovnosti na úrovni výzkumných institucí.
I have my panellists‘ attention. Now let’s hope something concrete comes out of this discussion for #HorizonEurope. @EUScienceInnov this is the time for a bold move! #NewPathwaysHelsinki #EU2019FI pic.twitter.com/7W5S4RNv3w
— Marcela Linkova (@marcela_linkova) October 23, 2019
Tato doporučení jsou součástí série dokumentů vypracovaných týmem GENDERACTION, jejichž cílem v roce 2019 bylo zejména zvýšení integrace genderové rovnosti do nového rámcového programu. Velice nabitý rok jsme zakončily workshopem na téma genderové rovnosti v mezinárodní spolupráci ve vědě, technologiích a inovacích, který se konal na Maltě. S účastnicemi jsme diskutovaly možnosti i limity spolupráce se zeměmi mimo EU a zamýšlely se nad konkrétními tématy a výzvami, které v budoucnu při naší snaze o dosahování genderové rovnosti ve vědě upřednostnit.
V čele Stálé pracovní skupiny pro gender ve vědě a inovacích stojí vedoucí NKC Marcela Linková. Se svými kolegyněmi a kolegy letos připravili policy brief na téma gender a inovace a začali pracovat na analýze opaření a politik, jejich cílem je boj proti sexuálnímu obtěžování v akademickém prostředí, se zaměřením na akademickou mobilitu. Na mobilitu se skupina zaměřuje proto, že na cesty se vydávají mladí lidé, kteří se ocitnou v cizím prostředí, bez svých podpůrných sítí a často jsou tak ohroženější než místní. Mobilita je také důležitou součástí evropského výzkumného a vysokoškolského prostoru a Evropa by měla dbát na ochranu mladých lidí proti sexuálnímu obtěžování. Svoje zjištění a doporučení bude skupina publikovat příští rok v březnu a určitě o nich uslyšíte.