NKC jede na AFO

Domů NKC jede na AFO


NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. (dále jen NKC) se i letos připojí k Mezinárodnímu festivalu vědeckých filmů AFO Olomouc.

Jedna ze suprhrdinek výstavy – první česká docentka přírodních věd Albína Dratvová

Tentokrát představí výstavu portrétů českých vědkyň, které zakládaly a rozvíjely vědecké obory na vzdělávacích institucích a uvede dokument o americké bioložce Donně Haraway. Například Albína Dratvová (na obrázku), první česká docentka přírodních věd a vlivná česká filozofka, zemřela v zapomnění v domově důchodců v Terezíně v roce 1969. Pozoruhodná žena, jejíž vědecké snažení se téměř vždy, když byla na dosah cíle, minulo s dobou. Toužila stát se profesorkou, ale přišla válka, pak marxistický pohled na filozofii, a Albína Dratvová se už k seriózní vědecké práci nedostala.

Výstava portrétů vědkyň se soustředí na významné vědecké osobnosti, se kterými se v učebnicích nesetkáte. Výstava V zapomnění: ženy v naší vědě bude k vidění v přízemí Konviktu, Univerzitní 3, Olomouc.

Doprovodný program pro děti nabízí i výtvarnou dílnu zaměřenou na vědkyně.

Provokativní film o neméně provokativní vědecké osobnosti bioložce Donně Haraway Vyprávěním za záchranu země (Story Telling For Earthly Survival) uvede socioložka z NKC, Nina Fárová.

„Donna Haraway je osobností, která změnila naše uvažování o světě. Neochvějné dichotomie jako například člověk vs. stroj, člověk vs. zvíře, žena vs. muž nebo příroda vs. kultura v jejím podání ztrácejí své zdánlivě jasné hranice,“ říká Nina Fárová.

Donna Haraway se svým psím společníkem

„Vize společnosti, kterou Donna Haraway předkládá, je společnost svobodnější a spravedlivější, společnost dávající prostor feministickému myšlení a společnost neokleštěná zastaralým maskulinním konceptem vědecké objektivity,“ dodává.

Film bude promítnut v Arcidiecézním muzeu v přednáškovém sále v sobotu 27. 4. od 14,00 hodin.

#AFO54 #DonnaHaraway #zenyvevede