Noc vědců a vědkyň v NKC

Domů Noc vědců a vědkyň v NKC


Letošní Noc vědců a vědkyň v NKC – gender a věda přilákala na pětadvacet sledujících. Akce s názvem Výzvy asistivních technologií proběhla poprvé online, a to v pátek 27. 11. 

Letošním tématem Noci vědců a vědkyň byl Člověk a robot, tedy spojení, které se vývojářky a vývojáři pokouší zdokonalit již desítky let, a které nikdy nedosahovalo vyšší úrovně než právě teď, kdy robotizace ovlivňuje čím dál tím větší počet oblastí. NKC – gender a věda se proto rozhodlo v rámci 16. ročníku NVVO otevřít téma problematiky pomocných technologií a uspořádat za účasti vedoucí oddělení Biomedicíny a asistivní technologie na ČVUT prof. Olgy Štěpánkové, odborníka na asistivní technologie pro zrakově postižené Jana Šnyrycha a advokátky v oblasti technologií Moniky Marekové na toto téma diskusi.

Diskutované výzvy ve vývoji a následném používání asistivních technologií  měly mnoho podob. Od nezastoupení a stereotypizaci zdravotně znevýhodněných ve vývojářských týmech velkých společnostech po ochranu soukromých dat, ale i finanční a jazykové bariéry, které pořízení nutných technologických pomůcek komplikuje.  Našim sledujícím byla ovšem poskytnuta i řada tipů na filmy a projekty, které téma adresují, a to prostřednictvím aktivního zapojení i samotných divaček a diváků. O tom, které filmy a projekty to byly, se dozvíte v záznamu naší diskuse, kterou moderovala socioložka a členka NKC – gender a věda, dr. Nina Fárová.