Nová výstroj přizpůsobená pro americké vojačky – část 1.

Domů Nová výstroj přizpůsobená pro americké vojačky – část 1.


(která přinese větší komfort i mužům – vojákům)  – část 1.

Americká armáda konečně zareagovala na kritické nedostatky své aktuální výzbroje pro ženy a zavádí novou, variabilnější výzbroj pro všechny své složky. Ta bude pohodlnější a bezpečnější pro muže i ženy a umožní tak všem členům a členkám armády, námořnictva a letectva nosit padnoucí výstroj lépe uzpůsobenou jejich tělesné konstituci.

Představitelé ozbrojených sil konečně vyslyšeli hlasy, které dlouhodobě upozorňovaly na nekomfortnost a zejména pro ženy život ohrožující nedostatky výzbroje, která byla navržena a uzpůsobena výhradně vojákům – mužům.

A na jaké nedostatky ve staré výzbroji vojačky dlouhodobě upozorňují?

  • Všeobecně špatné přizpůsobení ženskému tělu – příliš široká, dlouhá, nepadnoucí výzbroj
  • Příliš dlouhé vystužení neprůstřelné vesty, které se při sezení zařezává do nohou
  • Nedostatečný prostor pro zapření zbraně o rameno při míření a palbě
  • Nedostatečný prostor pro prsa
  • Nedoléhající průramky vesty vytvářející ve výzbroji nechráněné místa
  • Nedostatečný výběr velikostí

 

Majorka Melissa Elledge byla několikrát nasazena v bojových zónách ve staré verzi neprůstřelné vesty navržené pro muže, takže si je dobře vědoma všech nedostatků a rizik, která pro ženy představuje. Špatné uchycení vest vytvářelo potenciálně smrtící mezery v průramcích a těžké keramické pláty vystužující neprůstřelnou vestu byly tak dlouhé, že se jí při sezení opíraly o nohy, což při delším sezení při přemísťování nákladními vozy nebo letadly způsobovalo přerušení krevního oběhu.

Prvních 14 let své kariéry musela při střelbě tyto těžké, neprůstřelnou vestu vyplňující pláty vždy odstrčit stranou, aby tak uvolnila prostor na svém rameni, zapřela zbraň a zamířila. To ji připravilo o potenciálně životně důležité vteřiny.

„Když se mi podaří usadit zbraň, mohu okamžitě vystřelit první ránu,“ řekla Elledge. „Pro každého z nás, vojáků a vojaček, je na prvním místě pohotová střelba. A proto rychle usadit zbraň a vystřelit první ránu je pro naše přežití životně důležité.“

Nyní vede majorka Melissa Elledge vývojový tým testující nové neprůstřelné vesty v armádní programu Soldier, který je zodpovědný za inovace oděvů a vybavení pro vojáky a jejich rychlé uvedení do praxe.

„Když střílíte z M-4, musíte mít pažbu zbraně na určitém místě na rameni, abyste zajistili dobrou stabilitu,“ říká majorka Julie Roloson, která dostala jako jedna z prvních možnost vyzkoušet nový typ vest,„ a to bylo ve starším systému vždycky těžké, ale tento nový má výřez navíc. Střelecký výřez, jak tomu teď tak trochu slangově říkáme, což hned od začátku znamenalo obrovský rozdíl.“

Nová neprůstřelná vesta modulárního typu řeší mnoho problémů, částečně díky tvarování a několika novým velikostem, a také díky rozložení ochrany do různých částí, které lze kombinovat a přizpůsobovat tak, aby odpovídaly různým úrovním ohrožení a snižovaly hmotnost. Díky tomu jsou vesta a celá nová výzbroj méně těžkopádné, což je výhodou pro všechny bez ohledu na pohlaví.