Nový projekt Sociologického ústavu AV se zaměří na dopady chytrých domácností. Chybět nebude ani genderová dimenze

Domů Nový projekt Sociologického ústavu AV se zaměří na dopady chytrých domácností. Chybět nebude ani genderová dimenze


Nový tříletý projekt Smart(ening up the modern) home: Redesigning power dynamics through domestic space digitalization (evropské schéma CHANSE) odstartoval na Sociologickém ústavu kulatým stolem 14. listopadu. Projekt vede Petr Gibas a spolupracují na něm i naše kolegyně Blanka Nyklová a Nina Fárová. Projekt se zaměří na proměnu domácností, která se pojís chytrými technologiemi. Ty v posledních letech pronikají do obydlí stále častěji, o tom, jaké jsou jejich sociální a kulturní dopady, se však mnoho neví.

Do tříletého projektu se zapojí odborníci a odbornice z ČR, Německa, Polska, Finska a Velké Británie. Výzkumný tým je interdisciplinární a bude tak zahrnovat pohled na chytré domácnosti z perspektivy sociálních věd, studií designu i humanitních věd.

Tématu chytrých domácností se bude projekt věnovat s ohledem na to, že pojetí domova je dlouhodobě založeno na dichotomiích: vnitřní a vnější, veřejné a soukromé, práce a péče, maskulinní a feminní, lidské a mimolidské. Projekt Smart UP se zaměří na to, jak se proměnilo s digitalizací pojetí domova, utváření domova, a také na každodenní život v domácnostech včetně dopadu na genderové role.

Více o projektu se dozvíte zde.