O čem se psalo v březnu

Domů O čem se psalo v březnu


15 ochránkyň životního prostředí, které byste měli znát

V Británii vyhlásili tento rok jako rok ochrany přírody (Year of Green Action). Webová stránka A Mighty Girl připomíná několik ženských osobností v oblasti ochrany přírody – od primatoložky až po průzkumnice oceánů a odhodlané aktivistky. Každá z nich, jak poukazuje článek, přispěla k zelenějšímu a zdravějšímu prostředí, ve kterém žijeme, a do jisté míry změnila způsob, jakým dnes vnímáme přírodu a důsledky našeho chování. V neposlední řadě skutky těchto žen připomínají, že za „zdraví“ naší planety neseme zodpovědnost jen my sami. Týká se to našich rutinních návyků až po rozhodnutí na nejvyšší politické úrovni.

Výčet připomíná například královnu parků a zahrad Kate Sessions, zakladatelka organizace na ochranu ptáků a ohrožených zvířat Rosalie Barrow Edge, milovnice Aljašky a dobrodružka Margaret Thomas Murie, bioložka Rachel Carson, primatoložka a velká bojovnice proti pytláctví Dian Fossey, primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall aj.

Jasnější nebe pro oběti domácího násilí

Domov je pro ženy často nejnebezpečnějším místem. Učinit domovy bezpečnější se pokusí nová aplikace Bright Sky určená obětem domácího násilí. Aplikace je vyvíjena ve Velké Británii a spolufinancuje ji Nadace Vodafone. Vodafone ji chce nabídnout ve všech 27 zemích, kde působí, přičemž Česko bude první z nich. Aplikace by v ČR mohla být spuštěna během několika měsíců.

Proč ženy nepracují v oborech STEM

Není žádným tajemstvím, že v tzv. oborech STEM je zaměstnaný velmi malý počet žen. Gijsbert Stoet a David Geary se snažili odhalit, proč tomu tak je. Zanalyzovali data z 67 zemí, započítali tzv. globální index genderové rovnosti a došli k zajímavému závěru. Zatímco předchozí studie na toto téma zmiňovaly nedostatek dostupné péče o děti, nedostatek profesního zasíťování a jiné studijní preference u hochů a dívek, Stoet a Geary věří, že důležitou roli tu hrají ještě další faktory – nedůvěra dívek, že by vědu mohly dělat dobře, a jejich větší sebevědomí v různých předmětech. Dívky si totiž ve vědeckých předmětech příliš nevěří, proto raději volí jako studijní obor obory, kde si věří daleko více.

Skafandr velikosti M

Ne, toto není název nové punkové kapely, ale důvod, proč do vesmíru nevyletěl historicky první ženský tým – astronautky Anne McClain a Christina Koch. To totiž vesmírná stanice NASA slavnostně oznámila na začátku března, aby po několika týdnech své rozhodnutí odvolala a místo Anne McClain vyslala astronauta Nick Hague.

Důvodem je chybějící skafandr velikosti M. Tento příklad je typickou ukázkou toho, že s ženami se v mnoha oblastech stále nepočítá. Projekt Gendered Innovations, který vede Londa Schiebinger na Standfordské univerzitě, prosazuje genderovou perspektivu a bylo by načase, kdyby i tak věhlasná NASA ho aktivně zapojila do svých struktur.