O čem se psalo v září
Klimaskepse a sexismus
Sexistické útoky místo argumentů, klimatické aktivistky vykreslené jako nekompetentní, hloupé naivky, poháněné iracionálními emocemi: Amanda Marcotte si posvítila na komentáře některých klimaskeptiků „vítajících“ Gretu Thunberg v NYC. „Klimaskeptici nemají na své straně vědecký výzkum, morálku ani prostou slušnost – aby svým slovům dodali váhu, uchylují se k sexismu,“ píše v komentáři.
Přinášíme rozhovory s vědkyněmi nominovanými na Cenu Milady Paulové 2018
Loňský ročník Ceny Milady Paulové pro vědkyně za celoživotní přínos vědě byl zaměřen na obor pedagogika.
Profesorka Vladimíra SpilkováV září jsme vám přinesly dva rozhovory s nominovanými profesorkami, Vladimírou Spilkovou a Ivou Stuchlíkovou, které hovořily o stavu českého školství, vášni pro pedagogiku i o tom, jaké je to být v Česku vědkyní. „Ženy jsou pod tlakem dvojího nárokování (rodina – práce) a dostat se na stejnou kariérní úroveň jako muži od nich vyžaduje podstatně víc úsilí, obětí a nervů,“ říká v rozhovoru profesorka Spilková.
Profesorka Iva Stuchlíková
Tématu postavení žen ve vědě jsme se dotkly i v rozhovoru s profesorkou Ivou Stuchlíkovou, která v něm poznamenává: „Pokud změníme veřejné povědomí v tom smyslu, že je naprosto samozřejmá věc, když žena pracuje ve vědě, pak se dívky budou s touto rolí snáz identifikovat.“ Na další rozhovory se můžete těšit v říjnu.
Zemřela profesorka Blanka Králová
S lítostí jsme přijaly zprávu o úmrtí prof. Ing. Blanky Králové, CSc. Absolvovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze v oboru kvasná chemie a technologie a od roku 1959 zde vyučovala. Působila na Ústavu biochemie a mikrobiologie, kde se zaměřovala na mikrobiální enzymy, a to zejména na jejich aplikační možnosti v potravinářství a farmacii. Mezi roky 1997 a 2000 působila na Fakultě potravinářské a biochemické technologie jako vůbec první proděkanka na VŠCHT. V roce 2001 jí byla udělena Ballingova medaile a v roce 2010 získala medaili Josefa Hlávky za celoživotní vědeckou práci. V rozhovoru, který jsme s paní profesorkou připravily v roce 2015, vzkázala začínajícím vědkyním: „Dobře si rozmyslete, jestli chcete vědu dělat, nebo ne, ale nebojte se jí, a jestli opravdu chcete, nedejte se odradit. Všechno se dá skloubit a přitom plně žít ve fungujícím manželství s dětmi. Hlavně si dobře vyberte partnera.“
Jak se vyrovnat s diskriminací a šikanou na pracovišti? „Znejte svá práva,“ radí chemička Alice Dvorská
Chemička Alice Dvorská působila jako vedoucí výzkumného oddělení na Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, kde se věnovala monitoringu znečišťujících látek a skleníkových plynů v ovzduší. V létě 2016 podala výpověď a v současné době svého bývalého zaměstnavatele žaluje. V rozhovoru pro náš web otevřeně popisuje důvody, které ji přiměly k tomuto kroku, radí, jak se vypořádat s šikanou a diskriminací na pracovišti, srovnává práci v akademickém a soukromém sektoru a komentuje současnou českou diskuzi o klimatické změně.
Tričko od studentky ČVUT uleví od menstruačních bolestí
Od bolestivé menstruace by nově mohl ulevit vynález studentky ČVUT Kateřiny Rydlové. Dámské body Moody prošité stříbrnými nitěmi vedoucími teplo vzniklo mj. jako reakce na časté užívání prášků tlumících bolest, které ale není bez zdravotních rizik. Produkt je nyní ve fázi testování, na trh by měl být uveden zhruba za rok. Více v článku pro Forbes Česko.
Neuvěřitelný osud vynálezkyně a herečky Hedy Lamarr
Vymyslela technologii, bez níž by nefungovaly dnešní mobilní telefony, oceněna byla ale až tři roky před smrtí. „No, bylo na čase,“ reagovala lakonicky. Roku 2014 byla posmrtně uvedena do síně slávy amerických vynálezců. Přečtěte si příběh Hedy Lamarr, vynálezkyně a herečky, kterou proslavila role v ikonickém filmu Gustava Machatého Extase. Snímek získal na letošním festivalu v Benátkách cenu za nejlepší restaurovaný film. Více zde.
Chytat lelky a ne lajky
„Neměli bychom každou volnou chvíli zaplácávat sledováním mobilního telefonu. Odvádí nás od našich myšlenek a toho, co cítíme. Občas je dobré se nudit, jen tak lelkovat a třeba jen koukat do stěny,“ říká socioložka Karolína Presová, která se svým projektem Replug mě učí, jak nespadnout do pasti technologií a sociálních sítí a jak „chytat lelky a ne lajky“. „Člověk by si měl umět najít balanc a nebrat mobil do ruky při každé volné chvíli, při každém zazvonění a každé notifikaci. (…) Technologie staví digitální zdi mezi lidmi, partnery i mezi členy rodiny. Často se setkáváme s fenoménem, že už spolu lidé moc nemluví. “ dodává Presová. Přečtěte si rozhovor pro Hospodářské noviny.
Vědkyně Eva Bednářová se stává první stipendistkou Nadace Experientia
Mladá vědkyně Eva Bednářová z Přírodovědecké fakulty UK je historicky první ženou, která získala stipendium Nadace Experientia. Se svým projektem zaměřeným na přípravu chemoterapeutik a eliminaci vedlejších účinků vycestuje na Columbia University v New Yorku.
Ženská námořní expedice hledá další členky pro boj s environmentálními problémy
300 žen, 38 000 námořních mil a 268 000 tun plastů. Ženská námořní expedice eXXpedition vyzývá vědkyně, umělkyně, podnikatelky i pedagožky k zapojení do projektu, jehož cílem je výzkum mikroplastů a toxických látek v oceánu a hledání řešení environmentální krize. Registrace jsou otevřené zde. A proč jsou tyto plavby ryze ženské? „Vědkyň i námořnic je obecně méně – rády bychom touto cestou vytvářely pozitivní vzory,“ říká Emily Penn, iniciátorka projektu. Více zde.