Listopadové perličky a špeky
Ve Velké Británii mimo brexitu řeší i to, jakou vědeckou osobnost dát na padesátilibrovku. Anglická banka získala od veřejnosti víc než 170 tisíc nominací. Výzva vzbudila velkou odezvu a první nominace neopomněly významné britské vědkyně. Královská společnost jich na svém Twitteru připomněla hned několik: první programátorku Adu Lovelace, vědkyni Rosalindu Franklin, která zásadně přispěla k objasnění molekulární struktury DNA, astronomku Caroline Herschel, paleontoložku Mary Anning či krystalografku Kathlene Longsdale. Také další instituce neváhaly a přidaly se. Připojí se k Charlesu Darwinovi a Izáku Newtonovi, kteří jsou na deseti a jednolibrovce, vědkyně? Budeme držet palce, aby to vyšlo! Momentální úspěch už slaví například kampaň desetileté dívky a její matky, díky kterým vznikne v jihoanglickém městečku Lyme Regis socha paleontoložky Marry Anning. Více žen ve veřejném prostoru!
A jedna dobrá zpráva také z Čech: na Filozofické fakultě UK od listopadu funguje denní provoz dětského koutku se zajištěným profesionálním hlídáním.
Alice Dvorská a Kateřina Falk se opět rozepsaly a rozmluvily o tom, jaké je to být vědkyní v České republice. A vcelku nepřekvapivě to není obrázek zrovna pozitivní. „…problém není v tom, že lidé […] nechápou, že ženské kolegyně mají stejně dobré předpoklady pro úspěšnou vědeckou kariéru jako kolegové mužští, že je třeba jim to nějak lépe vysvětlit a že by se pak mohli ke kolegyním začít chovat s respektem. Oni to totiž chápat nechtějí, a přesvědčit je tedy nelze. Vtip je v tom, že díky této hře mají ženy v práci další šichtu navíc. Musí investovat svou energii do obrňování se vůči hloupým řečem, vymezování se vůči „přátelským“ fyzickým kontaktům, do dokazování, že na něco mají.“ Píše Alice Dvorskáa Kateřina Falk jí doplňuje: „Neměla jsem možnosti realizace ani ocenění.“