Perličky roku 2018

Domů Perličky roku 2018


Pozitivních zpráv není nikdy dost. Přidáváme proto výběr fajn událostí a aktivit, které si z minulého roku vybavujeme.


Velmi oceňujeme iniciativu Masarykovy Univerzity, která podporuje návrat vědkyň z rodičovské. U interní grantové agentury nyní mohou úspěšné týmy získat dotaci půl milionu korun, pokud bude v projektu na významné pozici působit žena, která se vrací z rodičovské (více info zde). Radost nám také udělal přístup Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který usnadňuje dřívější návrat z rodičovské prostřednictvím podpory soukromého hlídání dětí do věku 3 let. Program běží už rok a v současnosti jej využívá dvacítka žen. Výše podpory se odvíjí od  velikosti úvazku, při plném se jedná o 12 500 Kč měsíčně. Ročně instituce na podporu návratu z rodičovské vydá zhruba 2 miliony korun. Dobrá zprávy přišla i z Filosofické fakulty UK, kde byl obnoven denní provoz dětského koutku.

Vláda začátkem ledna schválila plán Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který se věnuje rozvoji lidských zdrojů a genderové rovnosti ve výzkumu (viz zde). Řada institucí díky Operačnímu programu výzkum a vývoj pro inovace aktuálně usiluje o získání tzv. HR Award (Mendelova univerzita a dvě části Západočeské univerzity ji již získaly!). Ministerstvo také letos mimo jiné věnovalo pozornost tématu sexuálního obtěžování, přičemž informovalo vysoké školy o možnostech ošetření problematiky a uspořádalo na toto téma dva semináře (záznam zde). Technologická agentura ČR letos vypsala výzvu v rámci mezinárodního schématu ERA-NET Cofund, která se zaměřila na podporu projektů integrujících poznatky z oblasti vlivu pohlaví a genderu (viz zde) a vyhlásila také druhou veřejnou soutěž programu ZÉTA, jehož cílem je podpora začínajících vědkyň a vědců a rovných příležitostí (viz zde).

V oblasti médií a popularizace stojí v roce 2018 za zmínku seriál Českého rozhlasu Plus Ženy tří republik, který se v řadě svých dílů věnuje také vědeckým osobnostem, například Růženě Vackové, Gertě Coriové, Adéle Kochanovské, Julii Moschelesové a dalším. Příkladem nestereotypní sympatické reklamy se tentokrát blýskl Plzeňský prazdroj. Velmi fandíme také aktivitám Společnosti pro queer paměť, která pracuje na zaznamenávání vzpomínek LGBTI seniorů a seniorek a na vybudování archivu a muzea queer paměti. Rozhovor s historičkou a historiky, kteří za projektem stojí, si přečtěte zde.

Víte o něčem dalším, zajímavém? Dejte nám vědět na [email protected] nebo nám napište do zprávy na Facebooku či na Twitter.