Politiky rovnosti a genderově podmíněné násilí

Na úrovni EU je agenda potírání genderově podmíněného násilí jednou z priorit Strategie rovnosti žen a mužů EU (Gender Equality Strategy 2020−2025). Evropská Komise v roce 2022 předložila návrh směrnice o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí[1]. Práva obětí genderově podmíněného násilí a jejich ochrana před druhotnou újmou v trestním řízení jsou upravena Směrnicí 2012/29/EU, která se zaměřuje na ochranu obětí[2]

Řešení genderově podmíněného násilí v akademickém prostředí se Evropská komise věnuje v politikách Evropského výzkumného prostoru. Jedná se o jednu z tematických oblastí, kterou by měli žadatelé o evropské finanční prostředky v rámci programu Horizont Evropa zahrnout do svých plánů genderové rovnosti (GEP), a jako taková by měla přispět k institucionální změně směrem k rovnosti žen a mužů. Pro další koordinaci této politiky vyzývá současná politická agenda Evropského výzkumného prostoru (ERA) k vypracování společného evropského přístupu, například v podobě kodexu chování EU pro nulovou toleranci genderově podmíněného násilí ve výzkumu a inovacích v rámci institucionální změny ve prospěch rovnosti žen a mužů.

Vláda České republiky si prevenci a řešení GPN stanovila jako jednu ze svých priorit v rámci Strategie rovnosti žen a mužů 2021−2030. V kontextu vysokých škol upozorňuje na vysokou míru výskytu sexuálního obtěžování i problematiku nízkého povědomí o tom, co sexuální obtěžování je. Opatřením, které Strategie navrhuje, je podpora financování výzkumů analýz v oblasti genderové rovnosti ve vzdělávacím systému a ve vědě v rámci programů podpory. Tato priorita se promítá také do rámců připravovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Politiky ČR

Politiky EU


[1] Návrh Evropského parlamentu a Rady 2022/0066 ze dne 8. března 2022, o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, dostupná zde.

[2] Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/29/EU ze dne 25. října 2012, kterou se zavádí minimální pravidla pro práva, podporu a ochranu obětí trestného činu a kterou se nahrazuje rámcové rozhodnutí Rady 2001/220/SVV.