Projekt GenderSAFE vstupuje do druhého roku: Čeho jsme dosáhli a co nás čeká?

Domů Projekt GenderSAFE vstupuje do druhého roku: Čeho jsme dosáhli a co nás čeká?


Projekt GenderSAFE, jehož partnerskou organizací je NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, úspěšně vstoupil do svého druhého roku. První rok přinesl významné kroky k posílení institucionální odpovědnosti v oblasti prevence a řešení genderově podmíněného násilí.

Klíčové úspěchy prvního roku:

  • Komunita praxe zahájila svou činnost se šesti kruhy, včetně jednoho zaměřeného na instituce ze střední a východní Evropy.
  • Proběhla první školení pro instituce a odbornou veřejnost.
  • Byla zveřejněna výzva k podpoře závazku nulové tolerance vůči genderově podmíněnému násilí.

Plány na druhý rok: zaměření na institucionální politiku

V roce 2025 se projekt soustředí na rozvoj modelové institucionální politiky pro řešení genderově podmíněného násilí v souladu s přístupem nulové tolerance. Tento rámec je aktuálně projednáván v jednotlivých kruzích Komunity praxe a v dalším kroku bude testován přímo institucemi. Cílem je zajistit, aby byl funkční, odpovídal specifickým potřebám institucí a byl aplikovatelný v různých kontextech.

Nové metodiky pro sběr dat

Další klíčovou prioritou je příprava dvou metodik sběru dat, které umožní lepší porozumění politikám zaměřeným na boj proti genderově podmíněnému násilí v Evropě. Tyto metodiky poskytnou:

  • Institucím nástroj pro posouzení komplexnosti jejich politik v této oblasti.
  • Na úrovni EU a členských států přehled o situaci napříč EU, což podpoří vzájemné učení a přenos osvědčených postupů.

Nový Policy Brief: Za rámec symbolického závazku

V únoru projekt zveřejnil Policy Brief „Symbolický závazek nestačí: Přístup nulové tolerance při potírání genderově podmíněného násilí“. Dokument reflektuje zjištění dvou studií vytvořených v prvním roce projektu GenderSAFE (Bondestam et al., 2024; Michlová et al., 2024) a nabízí vysokoškolským a výzkumným institucím konkrétní doporučení pro efektivní opatření v této oblasti. Zaměřuje se zejména na:

  • Strukturální povahu genderově podmíněného násilí.
  • Potřeby osob v minoritizovaných pozicích a rizikových situacích.
  • Budování důvěry a podpůrné kultury v institucích.

Kromě toho bude projekt nadále realizovat školení a bude se prohlubovat spolupráce v Komunitě praxe. Tu na podzim 2025 přivítáme v Praze! Přípravy na výroční setkání právě začínají.