Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila stanovisko k návratovým grantům

Domů Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila stanovisko k návratovým grantům


V pátek 31. května 2024 zasedala ve Strakově akademii Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které předsedá nový ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Členové RVVI na zasedání projednali*y a schválili*y stanovisko k návrhu skupiny grantových projektů Návratové granty, který předložila Grantová agentura ČR. 

Návratové granty jsou určené vědcům a vědkyním po kariérní přestávce v souvislosti s péčí o dítě (nebo jiného člena rodiny) s cílem umožnit jim návrat k vědecké kariéře a usnadnit sladění osobního a profesního života.

„Česká republika nedostatečně využívá potenciálu kvalifikovaných žen a obecně lidí s odpovědností za aktivní výkon péče o své blízké. Unikají nám tak inovativní nápady a návratnost financí investovaných do jejich vzdělání je zbytečně nižší,“ uvádí v dokumentu Návratové granty, vytvořený v NKC v rámci projektu sdílených činností STRATIN+, autorky Hana Tenglerová a Anna Donovalová. 

Stanovisko, které nyní schválila RVVI, proto může pomoci budovat konkurenceschopné prostředí, z něhož nebudou odcházet talentovaní*é vědci*kyně do zahraničí či zcela jiných oborů. 

Podobná opatření a podpora jsou dlouhodobě i součástí strategie Evropského výzkumného prostoru (ERA). Přední evropské i světové grantové agentury a další poskytovatelé se této problematice ve své činnosti standardně věnují.

Více informací můžete najít ve zmíněném dokumentu Návratové granty. Předseda GA ČR, profesor Petr Baldrian, o plánech a návratových grantech též mluvil v rozhovoru pro magazín Universitas.