Slavné a zapomenuté

Domů Slavné a zapomenuté


Žena, která světu přinesla Čapka: Anna Auředníčková (22. 1. 1873 – 19. 7. 1957)

Anna Auředníčková, překladatelka a prozaička, je dnes známá spíše jen v obci překladatelské, nesporný přínos její práce ovšem dokládá fakt, že za své „zásluhy o propagaci české literatury a umění v Rakousku a podporu poskytovanou českým umělcům“ jí byl v roce 1928 propůjčen československý Řád Bílého lva. Ke svému povolání se dostala z důvodů finanční nouze, když s manželem, který byl obhájcem Leopolda Hilsnera v tzv. hilsneriádě, přesídlili z důvodu rostoucího antisemitismu do Vídně. Díky jejím překladům, které zde vytvořila, se čtenáři a čtenářky v Rakousku, Německu i Švýcarsku mohli poprvé seznámit s mnoha českými autory, mezi nimiž byl právě i Karel Čapek. Kromě překladů ovšem i hodně přednášela, publikovala, spolupracovala s rozhlasem a zapojila se i do mezinárodního ženského hnutí. Do Československa se vrátila až v roce 1938, tři roky před tím, než byla z rasových důvodů transportována do koncentračního tábora v Terezíně. Po válce se k překladům a drobné publicistice pro krajany v zahraničí vrátila, postupně však upadla v zapomnění. Zbytek života až do své smrti ve svých 84 letech strávila v hmotné nouzi.  I tak ale byla až do roku 1990 jedinou ženou oceněnou nejvyšším státním vyznamenáním. Od narození význačné české překladatelky uplynulo 22. ledna 148 let.

Průkopnice genetiky: Mary-Claire King (27. 2. 1946)

Americká genetička Mary-Claire King způsobila ve svém oboru hned řadu revolucí. Poprvé když dokázala, že genetický materiál šimpanzů a lidí je identický z 99 %, tedy mnohem víc, než si kdokoli předtím myslel. Podruhé když jako první prokázala, že rakovinu prsu lze zdědit kvůli mutacím genu, který nazvala BRCA1. Kromě těchto úspěchů je ovšem známá i tím, že za použití genomového sekvenování odhalila oběti porušování lidských práv. V roce 1984 totiž začala v Argentině pracovat na identifikaci dětí, které byly v sedmdesátých letech 20. století během tzv. Špinavé války ukradeny z jejich rodin a nelegálně adoptovány členy vojenské diktatury. Žena, která zachránila mnoho životů a která je považována za jednu z nejdůležitějších vědkyň světa, oslavila 27. února 75. narozeniny.

Královna hurikánů: Elsie MacGill (27. 3. 1895 – 4. 11. 1980)

První žena na světě pyšnící se titulem letecké inženýrky, a zároveň první Kanaďanka, která získala bakalářský titul v oboru elektrotechniky. To je Elsie MacGill, známá pod přezdívkou Královna hurikánů. Tu si zasloužila během druhé světové války, kdy pracovala jako letecká inženýrka, a inspirovala tak vznik tehdy populární kreslené postavy stejného jména. Během let v ontarijské automobilce a slévárně CC&F se zase zasloužila o to, že se z Kanady stala velmoc v konstruování letadel. Její život ovšem nepatřil jen inženýrství, nýbrž byla i velkou bojovnicí za ženská práva. Podporovala ženy v jejich bojích za rovná práva a rozšiřovala jejich příležitosti. V tomto úsilí pokračovala až do 70. let a změnila díky němu k lepšímu životy milionů žen v Kanadě. Od narození inspirativní ženy uplynulo 27. března 136 let.