Tipy na čtení

Domů Tipy na čtení


Každé čtvrtletí vám přinášíme tipy na čtení. Tentokrát máme i tip k podcastovému poslechu.

Elisabeth Comen
All in Her Head: The Truth and Lies Early Medicine Taught Us About Women’s Bodies and Why It Matters Today
Historie ženské zdravotní péče je příběh, v němž samy ženy příliš často neměly hlas − výsledkem je kulturní a společenské dědictví, které stále formuje (ne)správnou péči a ošetřování žen. Onkoložka a historička medicíny Dr. Elizabeth Comen odhaluje kolektivní medicínskou historii žen. Posiluje je, aby lépe porozuměly samy sobě a hájily péči, která dává přednost zdravému a radostnému životu − pro nás i budoucí generace. All in Her Head je psáno s humorem, moudrostí a hlubokým vědeckým a kulturním vhledem. Dostupná je zatím v anglickém jazyce.

Psychologie DNES:
Květnové číslo na téma Genderové rozmanitosti
Nakladatelství Portál vydává každý měsíc magazín Psychologie DNES. V květnovém čísle se zaměřili*y na téma Genderová rozmanitost a v magazínu nabízí cenný přehled různorodých a souvisejících témat. Najdete tam i článek Menšinový stres aneb Proč gender někdy nestačí od naší kolegyně Ananké Nebeské.

Podcast Respektu
Nerovné zastoupení žen ve výzkumu nás stojí miliardy eur ročně. Se socioložkou Marcelou Linkovou o tristním postavení žen ve vědě a výzkumu
Nerovné zastoupení žen ve vědě a výzkumuse odráží v medicíně, umělé inteligenci, ale také v boji proti klimatické změně. Ani v roce 2024 v nich nepočítáme s polovinou populace, tedy se ženami. A pokud někoho nepřesvědčí zdraví nebo bezpečnost, nerovnost ve výzkumu odnášíme i finančně, a to miliardami eur ročně. Na kom je, aby se situace změnila? Jsou to samotné ženy, vedoucí institucí nebo politici? A jak by do tématu rovných příležitostí pro ženy ve vědě a výzkumu mohly zasáhnout výsledky voleb do Evropského parlamentu? Poslechněte si vedoucí NKC − gender a věda v podcastu Respektu. Rozhovor najdete tady či ve všech podcastových aplikacích.