Vědecké objevy a úspěchy roku 2019

Domů Vědecké objevy a úspěchy roku 2019


Katie Bouman a první snímek černé díry

Letos v dubnu obletěla celý svět vůbec první fotografie zachycující nitro černé díry v souhvězdí Panny. Za jejím vznikem stojí Katie Bouman, americká informatička a členka mezinárodního projektu Event Horizon Telescope. Radost a pocit úspěchu nicméně záhy zkalila sexistická kampaň bagatelizující a zpochybňující její zásluhy. „Zastánci starých, muži ovládaných pořádků zděšeně mluví o spiknutích protěžujících ženy na domnělý mužský úkor. V případě Katie Bouman se ale „spikly“ tak možná radioteleskopy v různých koutech planety – a i díky ženám posunuly lidské poznání zase o kus dál,“ komentoval situaci Lukáš Grygar na Radiu Wave.


Tričko od studentky ČVUT uleví od menstruačních bolestí

Od bolestivé menstruace by nově mohl ulevit vynález studentky ČVUT Kateřiny Rydlové. Dámské body Moody prošité stříbrnými nitěmi vedoucími teplo vzniklo mj. jako reakce na časté užívání prášků tlumících bolest, které ale není bez zdravotních rizik. Produkt je nyní ve fázi testování, na trh by měl být uveden zhruba za rok. Více v článku pro Forbes Česko.


Nobelova cena pro Esther Duflo

Letošní laureátkou Nobelovy ceny za ekonomii je Esther Duflo. Stala se tak teprve druhou ženou, která získala Nobelovu cenu v tomto oboru. Spolu s Duflo byli za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě oceněni Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer. „Doufám, že to, že žena může uspět a být uznána, bude inspirovat mnoho, mnoho dalších žen k tomu, aby pokračovaly ve své práci, a mnoho dalších mužů, aby jim uměli vyjádřit respekt, který si zaslouží,“ řekla Duflo na tiskové konferenci. Více zde.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Letošní laureátkou Nobelovy ceny za ekonomii se stala Esther Duflo. Stala se tak teprve druhou ženou která získala Nobelovu cenu v tomto oboru. Byla oceněna za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě. „Doufám, že to, že žena může uspět a být uznána, bude inspirovat mnoho, mnoho dalších žen k tomu, aby pokračovaly ve své práci, a mnoho dalších mužů, aby jim uměli vyjádřit respekt, který si zaslouží,“ řekla Duflo na dnešní tiskové konferenci. Více zde bit.ly/EDuflo Ilustrace: Niklas Elmehed #genderaveda #womeninscience . . . . @akademievedcr #akademievedcr #nobelprize #estherduflo #ekonomie #laureatka #nobelovacena #economics #globalpoverty #oceneni #award #pooreconomics #experimentalresearch #research #vyzkum

Příspěvek sdílený NKC – Gender a věda (@nkc_gender_a_veda),


NASA poprvé v historii vyslala do kosmu ryze ženskou posádku

18. října se uskutečnila první ryze ženská vesmírná expedice. Astronautky Christina Koch a Jessica Meir měly za úkol nahradit na Mezinárodní vesmírné stanici regulátor napájení. Výstup do kosmického prostoru se měl konat už v březnu, v době, kdy se v USA slaví Měsíc ženské historie (Women’s History Month). Nakonec však musel být odložen – ukázalo se, že na Mezinárodní vesmírné stanici není dost skafandrů, které by seděly astronautkám. Záznam celé říjnové mise, která trvala sedm hodin, naleznete na YouTube.