Výročí: Díl 15.

Domů Výročí: Díl 15.


Laura Bassi: První profesorka na světě (29. 10. 1711 – 20. 2. 1778)

Italskou fyzičku a vědkyni, Lauru Bassi, od jejíhož narození uplynulo 29. října 309 let, přezdívali po bohyni moudrosti – Minerva. Byla totiž druhou ženou na světě s doktorátem z filozofie a první s doktorátem z přírodních věd, stala se ale také první univerzitní profesorkou na světě a také první univerzitní učitelkou, jež pobírala plat. A co víc – její schopnosti z ní v jednu chvíli udělaly nejlépe placenou osobu na univerzitě v Bologni. Její vědecký přínos leží především v oblasti gravitace, optiky a elektřiny, jimž se věnovala z newtonovských pozic, které také jako první představila italským kolegům.

Vlasta Kalálová-di Lotti: Lékařka s mrazivým osudem (26. 10. 1896 – 15. 2. 1971)

Česká lékařka a specialistka na tropické nemoci, Vlasta Kalálová-di Lotti, jež se narodila před 124 lety, měla jeden sen. Vybudovat v Orientu výzkumné terénní pracoviště, kde bude ošetřovat místní obyvatele, a přitom předávat domů znalosti, aby u nás mohla vzniknout katedra tropických nemocí. Nejdřív narážela – jako ženě plánující působit v muslimské zemi ji řada bank odmítla dát půjčku, prezident Tomáš Garrigue Masaryk měl ale naštěstí jiný názor. Díky jeho finanční pomoci Kalálová-di Lotti přesídlila do Bagdádu a významně tak přispěla k výzkumu tropických nemocí. Její osud ale neovlivnila zákeřná cizokrajná choroba, nýbrž poslední den druhé světové války v Evropě. Ustupující němečtí vojáci jí ten den vyvraždili celou její rodinu. Sama unikla smrti jenom proto, že ji, ležící v tratolišti krve, vrazi považovali za mrtvou.

Alicia Dussán de Reichel: Legendární etnoložka (16. 10. 1920)

Ženy, které se věnují muži ovládaným profesím, musely a stále musí poslouchat mnoho narážek. Na kolumbijskou etnoložku, která se archeologickému a antropologickému výzkumu v zemi 20 let věnovala jako jediná žena, Alicii Dussán de Reichel, však podávali stížnosti kněží a lidé po ní házeli kameny. Její práce, nošení kalhot a řízení auta totiž ve 40. letech 20. století vzbuzovalo velké pobouření. Dussán de Reichel se i přesto stala slavnou obránkyní kolumbijské kulturní a etnické rozmanitosti a ikonou pro akademičky a výzkumnice po celém světě. První kolumbijská etnoložka 16. října oslavila 100. narozeniny.