Výročí: Díl. 8

Domů Výročí: Díl. 8


Úsměv, který zamrzl na tváři

Sto devadesáté deváté narozeniny by 3. února oslavila Elizabeth Blackwell, první promovaná lékařka Spojených států amerických. Její zájem o medicínu vzbudila umírající kamarádka, která poznamenala, že by jí bylo lépe, kdyby se o ni namísto lékařů starala lékařka. Tehdy šestadvacetiletá Blackwell se proto rozhodla přihlásit na studium medicíny bez ohledu na to, že v roce 1847 ženy lékařské tituly získat nemohly. Z 12 škol byla přijata na jednu – jako žert. O jejím přijetí hlasovala celá fakulta o 150 studentech, přičemž jen jedno ne by znamenalo Elizabethino odmítnutí. Studenti se domnívali, že žádost je jen hloupým žertem, a jednomyslně souhlasili s jejím nástupem. Jejich pobavení vyprchalo, když Blackwell dorazila k výuce, ale ani nevole jejích mužských kolegů ji od získání titulu neodradila. Otevřela svou vlastní lékařskou praxi, stala se profesorkou gynekologie a založila první anglickou lékařskou školu pro ženy, čímž otevřela dveře dalším generacím žen v lékařství.

Překročit hranice

14. února 1852 se narodila žena, která svůj činorodý život zasvětila národopisné etnografické a sociální činnosti i ženskému emancipačnímu hnutí. Barbora Hoblová patřila k ženám, které ve své době dokázaly překročit jim vyhrazenou roli manželky a matky a stala se významnou etnografickou pracovnicí. Její velký talent pro terénní výzkum a vynikající výtvarné nadání plně využívala při dokumentaci artefaktů materiální povahy. Její národopisné publikace patří ke klasickým pracím české etnografie. Můžete si je přečíst zde a zde.

Průkopnice dívčího vzdělávání v Čechách

13. února by své 139. narozeniny oslavila Anna Berkovcová, botanička, pedagožka a dvanáctá česká doktorka v naší historii. Svou profesní kariéru zasvětila dívčímu vzdělávání, a to jak v oblasti zahradnictví, tak skautingu. Není proto divu, že Anna Berkovcová stála jak za založením první dívčí zahradnické školy v Čechách, jejíž ředitelkou se v roce 1923 stala, tak i za založením dívčího skautingu v roce 1915.