WikiGap 2019: Oslava MDŽ

Domů WikiGap 2019: Oslava MDŽ


Netradiční oslavu Mezinárodního dne žen připravilo Švédské velvyslanectví ve spolupráci s Americkým centrem a spolkemWikimedia ČR.

Třicítka lidí různých věkových skupin přišla v pátek 8. března na workshop WikiGap, aby obohatilo českou Wikipedii o články dosud opomíjených žen.

Na české Wikipedii je aktuálně 109 619 biografií – z toho 17 964 biografií žen, tedy 16 %. Pro srovnání, podobně velká korejská Wikipedie obsahuje 23 % ženských biografií. Nejhorší poměr najdeme na Wikipedii tádžikistánské – 1,2 %. Nedostižnou zdá se být Wikipedie asturská s 53 % ženských biografií.

Během workshopu účastníci napsali 26 nových hesel. Na Wikipedii jsou nově například profesorka Jitka Moravcová, botanička Anna Berkovcová,  disidentka a pedagožka Květoslava Princová nebo první česká politička Karla Máchová.

Druhý ročník workshopu s názvem WikiGap, který je součástí celosvětové výzvy švédského ministerstva zahraničních věcí, opět hostilo Americké centrum v Praze za účasti amerického kulturního atašé Erika Blakea, americké chargé d’affairs Kelly Adams-Smith, kanadské velvyslankyně Barbary Richardson a švédské velvyslankyně Viktorie Li.

Let’s close the internet gender gap. (Zleva americká chargé d’affairs Kelly Adams-Smith, švédská velvyslankyně Viktorie Li a kanadská velvyslankyně Barbara Richardson)

Jmenované ženy samy přispěly na Wikipedii svými texty: o české automobilové závodnici Elišce Junkové, která bydlela v současném sídle Velvyslanectví Švédska nebo o brněnské muzeoložce a entografce Janě Horváthové.

„Další workshop Wikipedie “Shared Cities: Creative Momentum”, tentokrát s tématem architektura a umění, určený pro začátečníky se koná v sobotu 30. 3. v pražském Goethe institutu,“ upozorňuje Jakub Holzer.

Čeští wikipedisté se schzejí pravidelně ve středu v Městské knihovně v Praze od 17:00 hod. Přijít editovat Wikipedii může kdokoli, téma je rovněž libovolné.

Zdroj: WIKIMEDIA