Za světa vědy a rovnosti
Středoškolačka vynalezla stehy k detekci infekce
Dasia Taylor je teprve sedmnáctiletá studentka z Iowy, která se stala finalistkou národní vědecké soutěže a nyní pracuje na získání svého prvního patentu. Za co, ptáte se? Taylor vynalezla nový typ chirurgického šití, které mění barvu podle toho, zda je rána infikovaná. Zdravá lidská pokožka je přirozeně kyselá a má pH kolem pěti. Když se ale rána nakazí, její pH stoupne na zhruba devět. „Změny v pH dokáže odhalit i mnoho druhů ovoce a zeleniny, které mění barvu při různých úrovních pH. Zjistila jsem, že řepa pro detekci infekce funguje perfektně,“ říká Taylor o svém objevu. Více na bit.ly/3m4D1Dz
Revoluce ve fotovoltaice díky polské Edisonce
V polské Vratislavi otevřela v květnu Olga Malinkiewicz Saule Technologies, první průmyslovou továrnu na perovskit, průlomový materiál, který dokáže vytvořit solární článek téměř z čehokoliv: ze střechy domu, okna či z obrazovky mobilu a téměř si ho nevšimnete.
„Perovskit zásadně změní pravidla v energetickém sektoru, protože funguje za všech světelných podmínek. Je to úžasný materiál. Architekti ho budou milovat,“ tvrdí mladá polská vědkyně Olga Malinkiewicz, kterou již dříve časopis Forbes označil za polského Edisona. Tato přezdívka je přiléhavá nejen díky jejím vědeckým kvalitám, ale je také poklonou jejímu nezpochybnitelnému podnikatelskému talentu, díky kterému dokázala tento materiál jako první uvést na trh.
Perovskit díky jednoduché a poměrně levné výrobě a vysoké účinnosti může přinést revoluci ve využití solární energie. Více na https://bit.ly/3fBmzrO
Kolik máme tedy nových profesorů a profesorek?
Na začátku června se na sociálních médiích neřešilo jen tristní zastoupení žen na kandidátkách politických stran, pozornost vzbudila i fotografie Karlovy univerzity s nově jmenovaným členstvem profesorského sboru.
Při nedávném předávání dekretů, na které si noví profesoři a profesorky museli kvůli pandemii počkat půl roku, vypadalo už zastoupení akademiků a akademiček příznivěji. Karlova Univerzita ho také adresovala na svém Facebooku: „Tradičně nejvíce – třicet osm, včetně osmi žen, navrhla Vědecká rada Univerzity Karlovy.“ Faktem však zůstává, že z celkového počtu 81 nových nositelů nejvyššího akademického titulu ho vloni získalo jen 12 žen.