Angela Saini: Jsou muži od přírody promiskuitnější?

Domů Angela Saini: Jsou muži od přírody promiskuitnější?


Také si myslíte, že jsou muži promiskuitnější? A jak je to s pověstnou ženskou cudností? Britská novinářka Angela Saini při svém zkoumání tohoto fenoménu přišla na zajímavé poznatky. Ty sepsala do knihy Od přírody podřadné: Jak se věda mýlila v ženách, která vyjde v českém překladu koncem září. Přinášíme vám další ukázku.


Jako student nebo studentka univerzity jste právě ve škole, když se k vám přitočí cizí osoba opačného pohlaví a řekne: „Všímám si tě už nějakou dobu. Líbíš se mi.“ Než se vzpamatujete, už si vás záhadná osoba vede na noc k sobě na pokoj.

Není to zrovna sofistikovaný způsob, jak někoho sbalit, ale pokud na vás funguje, pak podle výzkumů budete téměř jistě muž. Tento scénář použili výzkumníci v experimentu prováděném v roce 1978 na Floridské státní univerzitě. Profesoři psychologie Russell Clark a Elaine Hatfieldová se jím snažili rozlousknout otázku probíranou při semináři, totiž zda jsou muži ochotnější k náhodnému sexu než ženy. Zvolili jednoduchou metodu. Vybrali skupinu mladých dobrovolníků z kurzu experimentální psychologie, přičemž nikdo z nich nebyl zrovna ošklivý, ale ani nápadně hezký. Dostali za úkol oslovovat lidi v areálu univerzity s uvedeným sdělením a jednou ze tří variant návrhu: pozváním na schůzku, pozváním k sobě na pokoj a přímou nabídkou sexu.

Výsledky byly neúprosné. Ženy i muži sice vykázali stejnou ochotu sejít se s cizím člověkem, žádná z žen však nepřijala přímou nabídku sexu, zatímco tři ze čtyř mužů by se s cizí ženou ochotně vyspali. Když psychologové experiment v roce 1982 zopakovali, získali téměř shodné výsledky.


Angela Saini vystoupí jako hlavní hostka konference o genderu a vědě 30. října 2018 na půdě Akademie věd.

Předchozí ukázky z knihy:

Jak se liší mozky mužů a žen

O menopauze – součást stárnutí nebo ještě něco jiného?