Jana Musilová: Dokázat mnohem víc

Domů Jana Musilová: Dokázat mnohem víc


V rámci kampaně #HolkyVeVědě k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě vám přinášíme rozhovory s mladými nadějnými studentkami a vědkyněmi. Cílem je ukázat jejich úspěchy a motivovat pro vědeckou profesi další dívky. Přečtěte si rozhovor s jednou z holek ve vědě, Janou Musilovou.
Kde aktuálně studujete a jakému tématu či oboru se věnujete?
Studuji na Vysokém učení technickém, fakultě Elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústavu biomedicínského inženýrství, obor Biomedicínské technologie a bioinformatika. Konkrétně se věnuji bioinformatice a systémové biologii se zaměřením na výzkum nemodelových bakterií a vytváření jejich počítačových modelů.
Co pro vás bylo rozhodující při výběru vašeho oboru?
Obor mě zaujal z důvodu spojení IT a matematiky s biologií.
Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch?
Za jeden ze svých největších dosavadních úspěchů považuji možnost pracovat v týmu odborníků. S tím určitě souvisí i můj poslední úspěch, a to, že jsem vyhrála v soutěži Brno PhD. Talent jako první z naší fakulty tříletý grant.
Co je pro vás ve vaší práci největší motivací?
Nejvíce mě motivuje, že mě má práce baví. Další velkou motivací je to, že výsledky mojí práce povedou ke snížení dopadu člověka na životní prostředí a také omezí nejrůznější testování na živých organismech.
Jaká je podle vás role vědy v současném světě? Proč je důležitá?
Podle mě pracujeme na skvělých věcech, máme skvělé možnosti a ty mají často velký potenciál. Bohužel ne vždy je tento potenciál využit, a to proto, že veřejnost často raději podpoří názor, který je mediálně populární, než názor podložený vědcem. Taky se často potýkáme s finančními problémy, jelikož většinou musíme o finance soutěžit, psát žádosti, což je časově náročné. Myslím si, že je to škoda, protože bychom mohli tento čas využít do vědy a dokázat mnohem víc.
Máte nějaké osobní motto nebo oblíbený citát?
„Existují pouze dva dny v roce, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít“ Dalajlama.

Stůl Jany Musilové

Více o kampani #HolkyVeVědě zde.