Jolana Soldánová: Nejdůležitější je věnovat se vědě i mimo školu

Domů Jolana Soldánová: Nejdůležitější je věnovat se vědě i mimo školu


Ilustrační foto

Ilustrační foto

V rámci kampaně #HolkyVeVědě k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě vám přinášíme rozhovory s mladými nadějnými studentkami a vědkyněmi. Cílem je ukázat jejich úspěchy a motivovat pro vědeckou profesi další dívky. Přečtěte si rozhovor s Jolanou Soldánovou, studentkou oboru informační technologie na Střední průmyslové škole v Rakovníku.

Kde aktuálně studujete a jakému tématu či oboru se věnujete?

Studuji na Střední průmyslové škole v Rakovníku, obor informační technologie. Teď jsem ve třetím ročníku a navíc se zajímám o programování.

Co bylo pro vás rozhodující při výběru vašeho oboru?

Když jsem si vybírala obor, nebyla jsem si jistá, co chci studovat. Rozhodla jsem se pro informatiku, protože mi připadalo, že má tento obor budoucnost, a také budu moct vydělat dost peněz.

Čeho byste ráda ve svém oboru dosáhla?

Chtěla bych vytvořit něco nového, co by mohlo spoustě lidí zlepšit život.

Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch?

Mým zatím největším úspěchem je dvoutýdenní projekt, kdy jsem s dvěma spolužáky vytvořila prototyp interaktivní tabule, která by mohla zabavit lidi, čekající na autobusy a vlaky. V rámci projektu jsme dělali i rozhovory s lidmi, kteří by tuto tabuli mohli využít.

Máte nějaký vzor ve vašem oboru, někoho, kdo vás inspiruje?

Žádný vzor nemám, jdu za svými vlastními sny.

Jaká je podle vás role vědy v současném světě? Proč je důležitá?

Věda je v dnešní době hodně důležitá. Díky vědě můžeme objevit spoustu nových věcí a použít je ve prospěch lidí.

Jak vypadá váš běžný studijní den?

Můj studijní den není ničím speciální. Nemám žádnou rutinu, kterou bych dodržovala. Každý den se snažím ve škole maximálně soustředit a doma se učím podle toho, jak je to zrovna potřeba. Většinou si pamatuji učivo už e školy a dohledávám si spíš informace navíc.

Co byste poradila dívkám, které zvažují dráhu vědkyně? Co je podle vás ve vědecké praxi nejdůležitější?

Dívkám bych poradila, aby si našly obor, který je baví a tomu se věnovaly, a hlavně aby se nevzdávaly toho, co chtějí v životě dělat. Nejdůležitější je věnovat se vědě i mimo školu. Zkoušením věcí v praxi se toho vždycky člověk naučí víc, než teorií.

Máte nějaké motto nebo oblíbený citát?

Mým mottem je „Jestli ze sebe dnes nevydáš to nejlepší, jednou toho budeš litovat.“ Proto se vždy snažím věnovat věcem, které jsou pro mě důležité, naplno.


Stůl Jolany Soldánové


Více o kampani #HolkyVeVědě zde.