Leona Vaculíková: Vyjít ze své komforní zóny

Domů Leona Vaculíková: Vyjít ze své komforní zóny


V rámci kampaně #HolkyVeVědě k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě vám přinášíme rozhovory s mladými nadějnými studentkami a vědkyněmi. Cílem je ukázat jejich úspěchy a motivovat pro vědeckou profesi další dívky. Přečtěte si rozhovor se studentkou hydrobiologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Leonou Vaculíkovou.

Kde aktuálně studujete a jakému tématu či oboru se věnujete?

Studuji na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor Hydrobiologie. Svou diplomovou prací se zaměřuji na algologii, konktrétně na studium rozsivek. Dále si ještě doplňuji tzv. pedagogické minimum pro učitelství biologie. V rámci svých aktivit se také snažím o popularizaci vědy.

Co bylo pro vás rozhodující při výběru vašeho oboru?

Při výběru oboru pro mne bylo rozhodující, abych se zabývala tím, co mě baví a v čem vidím smysl. A to u mě splňuje spojení vědy a edukace – tedy popularizace vědy.

Čeho byste ráda ve svém oboru dosáhla?

Ráda bych své znalosti a dovednosti předávala dále. Edukační činnost mě velmi naplňuje a ráda bych se jí v budoucnu věnovala profesionálně. Vědci často přichází s úžasnými objevy, ale široké veřejnosti tyto objevy a pokroky zůstávají skryty, protože jim nejsou dostatečně vysvětleny, na konkrétních případech v praxi. To je podle mě velká škoda.

Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch?

Za svůj největší úspěch osobně považuji to, že jsem se rozhodla vyjít ze své komfortní zóny. Během studia jsem zažila spoustu období (a nemyslím tím zkouškové období), kdy jsem měla všeho „nad hlavu“ a měla například volný víkend po třech měsících. Zpětně takových zkušeností nelituji, jen mě mrzí, že jsem často zanedbávala rodinu a přátele, třeba spolužáky z gymnázia. Co se týče úspěchu v rámci studia, momentálně nejčerstvějším úspěchem je to, že jsem stihla magisterské studium během 3 semestrů a úspěšně jsem odstátnicovala.

Máte nějaký vzor ve vašem oboru, někoho, kdo vás inspiruje?

Svojí pokorou, přátelským jednáním a ochotou je mým vzorem rozhodně paní profesorka Aloisie Poulíčková. Schopností nadchnout posluchače a poutavě přednášet je mým vzorem pan profesor Miroslav Strnad. Zapáleností a vášní pro vědu jsou mým vzorem pak členové spolku UP Crowd, zejména Honza Kollár se svým pečlivým přístupem a Jan „Jaron“ Tomáštík, který dokáže základy astrofyziky vysvětlit i dětem na prvním stupni základní školy. Z mediálně známých osobností je to pak Marek Orko Vácha.

Co je pro vás ve vaší práci největší motivací?

Největší motivací je pro mě hledání pravdy nebo alespoň přibližování se k ní, zkrátka touha porozumět světu takovému, jaký skutečně je.

Jaká je podle vás role vědy v současném světě? Proč je důležitá?

Role vědy v současném světě je naprosto zásadní. Člověk se na rozdíl od ostatních organismů ptá: „Proč?“. Je tedy pro člověka přirozené, že se snaží hledat odpovědi. Pro rozvíjející se civilizaci je hledání odpovědí nutnost.

Jak vypadá váš běžný studijní den?

V mých běžných studijních dnech se doposud střídaly 3 „bloky“ – přednášky či cvičení, práce v laboratoři v rámci diplomové práce a edutainérská či lektorská činnost.

Co byste poradila dívkám, které zvažují dráhu vědkyně?

Neboj se dělat to, co tě baví. Nenech se odradit překážkami. Nejdůležitější je pokora.


Pracovní stůl Leony Vaculíkové


Více o kampani #HolkyVeVědě zde.